Atletikrekorder gennem tiderne

ATLETIK - DAMER

800 meter løb

Tina Lauenborg Hee

Gladsaxe

2.14,84 min.

1985

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.14,18 min.

1988

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.14,08 min.

1988

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.12,69 min.

1988

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.11,80 min.

1989

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.10,49 min.

1989

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.09,0   min.

1990

Bettina Romer Andersen

Lyngby

2.08,75 min.

1993

1500 meter løb

Bettina Romer Andersen

Lyngby

4.28,92 min.

1989

Bettina Romer Andersen

Lyngby

4.24,9   min.

1990

Bettina Romer Andersen

Lyngby

4.21,51 min.

1991

Bettina Romer Andersen

Lyngby

4.20,0   min.

1991

Bettina Romer Andersen

Lyngby

4.13,85 min.

1993

Bettina Romer Andersen

Lyngby

4.09,75 min.

1993

3000 meter løb

Bettina Romer Andersen

Lyngby

9.36,6   min.

1990

Bettina Romer Andersen

Lyngby

9.24,10 min.

1991

Bettina Romer Andersen

Lyngby

9.02.00 min.

1992

Halvmarathon (uofficiel)

Ghita Pedersen

Rødovre

1.34.26,0 time

1991

Bettina Romer Andersen

Lyngby

1.21.38,0 time

1992

Højdespring

Susse Meulengracht

Station 2 - København

1,60 m

1986

Kuglestød

Gerda Kjøller Munch

Station 3 - København

13,08 m

1987

Gerda Kjøller Munch

Station 3 - København

13,15 m

1987

Gerda Munch Ribjerg

Kalundborg

13,35 m

1994

Diskoskast

Tina Nicole Pedersen

Roskilde

37,30 m

1985

Tina Nicole Pedersen

Roskilde

39,42 m

1986

Spydkast

Gerda Kjøller Munch

Station 3 - København

46,28 m

1986

ATLETIK - HERRER

100 meter løb

Holger Hansen

Station 7 - København

10,6   sek.

1938

200 meter løb

Holger Hansen

Station 7 - København

21,8   sek.

1938

400 meter løb

Knud Greenfort

København

49,7   sek.

1946

René Christoffersen

Lyngby

48,96 sek. (el.)

1980

Carl Emil Falbe Hansen

Køge

48,8   sek.

1983

800 meter løb

Knud Greenfort

København

1.55,0   min.

1945

Hans Chr. Hoffmann

Station 3 - København

1.53,2   min.

1982

Hans Chr. Hoffmann

Station 3 - København

1.51,76 min.

1983

Hans Chr. Hoffmann

Station 3 - København

1.50,85 min.

1984

Hans Erik Nordby Rasmussen

Frederiksberg

1.49,14 min.

1987

1000 meter løb

Hans Chr. Hoffmann

Station 3 - København

2.24,2   min.

1984

1500 meter løb

Jørgen Heller Andersen

Frederiksberg

4.00,8   min.

1947

Bjarne Brøndum

Assens

3.58,8   min.

1972

Bjarne Brøndum

Assens

3.57,2   min.

1976

Hans Chr. Hoffmann

Station 3 - København

3.54,9   min.

1983

Hans Chr. Hoffmann

Station 3 - København

3.52,29 min.

1984

3000 meter løb

Verner S. Jensen

Kystbanen

8.51,2   min.

1943

Bjarne Brøndum

Glostrup

8.49,4   min.

1971

Bjarne Brøndum

Assens

8.25,8   min.

1973

Bjarne Brøndum

Assens

8.17,5   min.

1978

5000 meter løb

Verner S. Jensen

Kystbanen

15.21,2   min.

1943

Bjarne Brøndum

Glostrup

15.15,8   min.

1971

Bjarne Brøndum

Assens

14.48,0   min.

1972

Bjarne Brøndum

Assens

14.40,4   min.

1973

Bjarne Brøndum

Assens

14.27,4   min.

1978

Per Zillmer

Frederiksberg

14.25,53 min.

1990

Per Zillmer

Frederiksberg

14.11,41 min.

1990

10 km løb

Verner S. Jensen

Kystbanen

32.57,2 min.

1943

Bjarne Brøndum

Glostrup

31.55,8 min.

1971

Bjarne Brøndum

Assens

30.18,6 min.

1973

Bjarne Brøndum

Assens

29.55,6 min.

1978

20 km løb (uofficiel) - fra 1991 lavet om til halvmarathon

Jacob Vogelius

Frederiksberg

1.17.01,0 time

1944

Lars Kr. Jensen

Birkerød

1.15.07,2 time

1955

Bjarne Brøndum

Glostrup

1.12.14,8 time

1969

Bjarne Brøndum

Assens

1.06.01,0 time

1971

Bjarne Brøndum

Assens

1.05.37,6 time

1972

Bjarne Brøndum

Assens

1.02.16,0 time

1975

Halvmarathon (uofficiel)

Palle Redder Madsen

Århus

1.06.59,0 time

1987

Marathon (uofficiel)

Lars Kr. Jensen

Birkerød

3.33.38,4 timer

1956

Svend Brøns Pedersen

Odense

3.16.37,6 timer

1962

Lars Bo Højerup

København

3.09.20,8 timer

1971

Bjarne Brøndum

Assens

2.32.17,0 timer

1972

Bjarne Brøndum

Assens

2.21.11,0 timer

1977

Bjarne Brøndum

Assens

2.20.26,0 timer

1978

Palle Redder Madsen

Gentofte

2.19.37,0 timer

1985

Palle Redder Madsen

Randers

2.17.35,0 timer

1987

3000 meter forhindringsløb

Bjarne Brøndum

Assens

10.06,0 min.

1971

Bjarne Brøndum

Assens

9.51,2   min.

1973

Ole Leif Nielsen

Færdselsafdelingen

9.50,0   min.

1978

110 meter hækkeløb

Erik Kristiansen

København

16,7 sek.

1942

Erik Christensen

Randers

14,8 sek.

1956

400 meter hækkeløb

Knud Greenfort

København

60,4 sek.

1948

Erik Christensen

Randers

54,5 sek.

1955

Højdespring

Emil Thers

København

1,80 m

1939

Erik Nissen

Århus

1,85 m

1951

Bent Heiselberg

Frederiksberg

1,85 m

1972

L. Reinholdt Jørgensen

Århus

1,86 m

1973

L. Reinholdt Jørgensen

Århus

1,87 m

1974

Gert Hubert Nielsen

Gentofte

1,98 m

1979

Gert Hubert Nielsen

Gentofte

2,01 m

1979

Gert Hubert Nielsen

Gentofte

2,02 m

1981

Kim Basset

Odense

2,03 m

1982

Gert Hubert Nielsen

Odense

2,03 m

1983

Længdespring

Holger Hansen

København

7,07 m

1939

Per Mikkelsen

Frederiksberg

7,17 m

1972

Stangspring

Willy Brock

København

3,60 m

1933

Leo Mikkelsen

Kastrup

3,80 m

1966

Leo Mikkelsen

Kastrup

3,82 m

1968

Hugo J. Andreasen

Station 3 - København

4,25 m

1980

Hugo J. Andreasen

Station 3 - København

4,30 m

1987

Lars Hansen

Station 5 - København

4,40 m

1989

Trespring

Skovlund Petersen

København

12,91 m

1939

Henrik Riis

Århus

13,62 m

1955

Gert Hubert Nielsen

Gentofte

13,75 m

1981

Jørgen Krogh

Helsingør

14,14 m

1989

Jørgen Krogh

Helsingør

14,49 m

1989

Jørgen Krogh

Helsingør

14,64

1989

Kuglestød

Alf Runedal

København

14,28 m

1945

Aksel Thorsager

København

16,93 m

1959

Aksel Thorsager

København

17,17 m

1962

Michael Henningsen

Station 3 - København

17,25 m

1979

Michael Henningsen

Station 3 - København

17,39 m

1981

Diskoskast

E. Vedby Jørgensen

København

44,83 m

1949

Poul Cederquist

Frederiksberg

45,96 m

1952

Kjeld Andresen

Lyngby

50,24 m

1978

Kjeld Andresen

Lyngby

56,16 m

1979

Kjeld Andresen

Lyngby

56,66 m

1980

Spydkast (gammel type)

John Hansen

København

66,36 m

1947

Thomas Bloch

København

67,59 m

1952

John Solberg

Lyngby

69,25 m

1981

John Solberg

Lyngby

69,84 m

1983

Spydkast (ny type fra den 1. april 1986)

Lars Underbjerg

Station 1- København

64,46 m

1987

Lars Underbjerg

Station 1- København

64,50 m

1989

Lars Underbjerg

Station 1- København

68,78 m

1990

Hammerkast

Poul Cederquist

Frederiksberg

52,91 m

1951

Poul Cederquist

Frederiksberg

56,42 m

1956

Kjeld Andresen

Lyngby

56,60 m

1984

Vægtkast

Poul Cederquist

Frederiksberg

16,17 m

1948

Poul Cederquist

Frederiksberg

17,68 m

1958

Kjeld Andresen

Lyngby

18,17 m

1979

Kjeld Andresen

Lyngby

18,19 m

1983

Kjeld Andresen

Lyngby

18,58 m

1984

Femkast

Verner Jensen

København

2767 point

1939

Georg Gretlund

København

2968 point

1943


(fra 1985 efter ny tabel omregnet til 3085 point)


Tikamp

Kongsted Christensen

København

4527 point

1936

Georg Gretlund

København

6044 point

1943

Hugo J. Andreasen

København

6502 point

1984


(fra 1985 efter ny tabel omregnet til 6290 point)


4 x 100 meter stafetløb

PI-København


44,3 sek

1942

PI-København


43,0 sek

1970

1000 meter stafetløb (swedesh relay)

PI-København


2.04,6 min

1944

PI-København


2.01,6 min

1970

PI-København


1.58,8 min

1983