Svømmerekorder gennem tiderne

SVØMNING - DAMER

100 m butterfly - 50 m bane

Kirsten Thaysen

Nordsjælland

1.08,10

2010

200 m medley - 50 m bane

Kirsten Thaysen

Nordsjælland

2.44,03

2010

SVØMNING - HERRER

50 m fri - 25 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

25,70 sek.

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

25,30 sek.

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

24,80 sek

1987

Emil Dall-Nielsen

Midt- og Vestsjællands PI

23.67 sek

2015

50 m fri - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

25,80 sek

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

25,58 sek

1989

Hans Henrik Glavind

Glostrup

25,57 sek

1989

100 m fri - 25 m bane

John Jacobsen

København

1.07,4 min

1955

Vagn Petersen

København

1.05,6 min

1970

Frits-Petersen

København

0,59,6 min

1979

Frits-Petersen

København

0,59,4 min

1980

Frits-Petersen

København

0,58,7 min

1982

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

0,58,7 min

1985

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

58,6 sek

1986

Bent Mikkelsen

Randers

58,0 sek

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

57,3 sek

1988

Hans Henrik Glavind

Glostrup

57,1 sek

1988

Hans Henrik Glavind

Glostrup

56,9 sek

1988

Benny Nielsen

Station 4 - København

54,3 sek

1989

Benny Nielsen

Station 4 - København

53,5 sek

1994

100 m fri - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

58,71 sek

1987

Benny Nielsen

Station 4 - København

55,63 sek

1990

Benny Nielsen

Station 4 - København

53,90 sek

1990

4 x 100 m fri - 50 m bane

Laust Kamgaard Nielsen
Jesper Knak
Mads terndrup Hvilsom
Mikael Baur

Nordsjælland
Nordsjælland
Nordsjælland
Rigspolitiet

3.56,67 min

2010

200 m fri - 25 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.10,0 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.09,26 min

1988

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.09,0 min

1988

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.08,8 min

1990

Peter Krægpøth

Station 4 - København

1.58,37 min

1998

200 m fri - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.14,19 min

1987

300 m fri - 25 m bane (registreres ikke længere som danske politirekorder - HB-møde den 4/5-1987)

John Jacobsen

København

3.57,0 min

1951

Erik Holm

Frederiksberg

3.56,8 min

1978

Helge Nielsen

København

3.53,1 min

1981

Helge Nielsen

København

3.52,0 min

1982

Lars Peter Thomsen

Station 3 - København

3.34,7 min

1985

Lars Peter Thomsen

Station 3 - København

3.31,5 min

1986

400 m fri - 25 m bane

John Jacobsen

København

5.33,4 min

1953

Hans Henrik Glavind

Glostrup

4.57,4 min

1990

400 m fri - 50 m bane

Tom C. Bech

Station 4 - København

5.13,8 min

1982

50 m bryst – 25 m bane

Nikolaj Andersen

PI-København

33,93 sek

2015

100 m bryst - 25 m bane

Finn Jensen

København

1.22,4 min

1957

Kurt Bech-Madsen

Glostrup

1.20,5 min

1977

Helge Nielsen

København

1.15,6 min

1980

Helge Nielsen

København

1.14,8 min

1982

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

1.14,4 min

1985

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.11,2 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.10,41 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.08,39 min

1988

100 m bryst - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.13,91 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.13,53 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.11,96 min

1988

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.11,83 min

1988

200 m bryst - 25 m bane

Finn Jensen

København

3.03,0 min

1953

Benny Magnussen

København

2.59,6 min

1961

Benny Magnussen

Århus

2.58,2 min

1965

Benny Magnussen

Århus

2.57,3 min

1965

Helge Nielsen

København

2.48,5 min

1979

Helge Nielsen

København

2.48,3 min

1979

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

2.45,5 min

1985

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

2.42,2 min

1986

Kim Christiansen

Glostrup

2.41,8 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.36,15 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.32,0 min

1988

200 m bryst - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.46,10 min

1987

Hans Henrik Glavind

Gostrup

2.42,41 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.40,62 min

1988

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.37,86 min

1989

100 m medley – 25 m bane

Laust Kamgaard

Sydøstjyllands PI

1.02,77 min

2015

200 m medley - 25 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.21,8 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.20,3 min

1987

Peter Krægpøth

Station 4 - København

2.09,37 min

1998

200 m medley - 50 m bane

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

2.27,56 min

1986

Laust Kamgaard Nielsen

Tårnby

2.22,78 min

2006

400 m medley - 25 m bane

Peter Krægpøth

Station 4 - København

4.42,18 min

1998

50 m ryg – 25 m bane

Laust Kamgaard

Sydøstjyllands PI

28,29 sek

2015

100 m ryg - 25 m bane

Finn Jensen

København

1.22,2 min

1949

Bjarne Brøndum

Glostrup

1.17,4 min

1968

Erik Holm

Frederiksberg

1.12,3 min

1070

Helge Nielsen

København

1.11,8 min

1980

Bent Mikkelsen

Staton 4 - København

1.06,5 min

1982

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.06,1 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.04,5 min

1988

Benny Nielsen

Station 4 - København

1.03,4 min

1989

Benny Nielsen

Station 4 - København

1.01,9 min

1990

Peter Krægpøth

Station 4 - København

58,71 sek

1998

Peter Krægpøth

Station 4 - København

58,68 sek

1998

100 m ryg - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.08,61 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.07,94 min

1988

Preben Johannesen

Station 5 - København

1.07,64 min

1990

Benny Nielsen

Station 4 - København

1.04,28 min

1990

Laust Kamgaard Nielsen

Tårnby

1.02,62 min

2006

200 m ryg - 25 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.27,0 min

1987

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.24,92 min

1988

Peter Krægpøth

Station 4 - København

2.06,20 min

1998

200 m ryg - 50 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

2.29,75 min

1987

100 m butterfly - 25 m bane

Hans Henrik Glavind

Glostrup

1.04,5 min

1988

Emil Dall-Nielsen

Midt- og Vestsjælland PI

58,06 sek

2015

100 m butterfly - 50 m bane

Benny Nielsen

Station 4 - København

58,26 sek

1990

Benny Nielsen

Station 4 - København

57,40 sek

1990

50 m fri + 50 m bjærgning - 25 m bane

Helge Eriksen

København

1.32,5 min

1955

Benny Magnussen

Århus

1.28,3 min

1965

Benny Magnussen

Århus

1.27,9 min

1966

M. Christensen

Glostrup

1.27,9 min

1982

Bent Mikkelsen

Station 4 - København

1.21,2 min

1983