Idrætsgrene Bordtennis

Danske Mestre bordtennis

Danske Politimestre samt øvrige vindere

Eliterække – Single – Dansk Politimester (indtil 1987 kaldet Mesterrække)
1960: Ejler Poulsen, Station 3
1961: Benny Rusborg, Station 1
1962: Villy Andersen, Station 3
1963: Børge Mogensen, Station 3
1964: Børge Mogensen, Station 3
1965: Børge Mogensen, 2. afdeling (ejendom)
1966: Niels Kofoed, Rigspolitiet
1967: Børge Mogensen, 2. afdeling
1968: Børge Mogensen, 2. afdeling
1969: Niels Kofoed, Rigspolitiet
1970: Lars Ulrich Wielandt, Station 2
1971: Lars Ulrich Wielandt, Station 2
1972: Lars Ulrich Wielandt, Station 2 (ejendom)
1973: Harry Rasmussen, Frederikssund
1974: Børge Mogensen, Holbæk
1975: Harry Rasmussen, Viborg
1976: Johan Kofoed Olsen, Rigspolitiet
1977: Johan Kofoed Olsen, Station 8
1978: Palle Kømmel Nielsen, Esbjerg
1979: Johan Kofoed Olsen, Station 3 (ejendom)
1980: Palle Kømmel Nielsen, Esbjerg
1981: Palle Kømmel Nielsen, Esbjerg
1982: Palle Kømmel Nielsen, Esbjerg
1983: Torben Ehlers, Politigården
1984: Torben Ehlers, Station 4
1985: Torben Ehlers, Station 4 (ejendom)
1986: Peter Bruhn Christensen, Politigården
1987: Peter Bruhn Christensen, Station 1
1988: Claus Sandbye Andersen, Lyngby
1989: Claux Oxfeldt, Station 1
1990: Claus Oxfeldt, Politigården
1991: Claus Sandbye Andersen, Lyngby
1992: Claus Oxfeldt, Bevillingen (ejendom)
1993: Claus Sandbye Andersen, Lyngby
1994: Claus Sandbye Andersen, Lyngby
1995: Claus Oxfeldt, Station 1
1996: Claus Sandbye Andersen, Lyngby (ejendom)
1997: Claus Sandbye Andersen, Lyngby
1998: Kent Straagaard, Station 4
1999: Claus Oxfeldt, Station 1
2000: Torben Ehlers, Politigården
2001: Kent Straagaard, Haderslev
2002: Kent Straagaard, Station Amager (ejendom)
2003: Kent Straagaard, Station Amager
2004: Kent Straagaard, Station Amager
2005: Reino Andersen, Gentofte
2006: Villy Dahlgaard, Kolding
2007: Claus Oxfeldt, Station City
2008: Erik Hostrup Nielsen, Nordjylland
2009: Villy Dahlgård, Sydøstjylland
2010: Erik Hostrup Nielsen, Nordjylland2011: Daniel Fynsk, København2012: Daniel Fynsk, København2013: Daniel Fynsk, København2014: Daniel Fynsk, København2015: Daniel Fynsk, København2016: Daniel Fynsk, København2017: Daniel Fynsk, København2018: Daniel Fynsk, København

Eliterække-hold.
1960: Station 3
1961: Station 3
1962: Station 3
1963: Station 3
1964: Station 3
1965: Station 8
1966: Ndr. Birk
1967: Station 3
1968: 2. afdeling
1969: Station 3 (ejendom)
1970: Aalborg
1971: Rigspolitiet
1972: Rigspolitiet
1973: Station 8
1974: Rigspolitiet
1975: Politihundeafdelingen
1976: Rigspolitiet
1977: Station 8
1978: Odense
1979: Aalborg
1980: Aalborg
1981: Station 5
1982: Station 3
1983: Politigården
1984: Politigården
1985: Politigården
1986: Politigården
1987: Station 1
1988: Politigården (ejendom)
1989: Politigården
1990: Politigården
1991: Århus
1992: Århus
1993: Station 3
1994: Århus
1995: Station 1
1996: Station 4
1997: Station 4
1998: Odense
1999: Odense
2000: Odense
2001: Odense
2002: Gladsaxe
2003: Odense (ejendom)
2004: Århus
2005: Ålborg
2006: Politigården
2007: Station City
2008: Østjylland
2009: København
2010: Østjylland

2011: København2012: København2013: København-1 (Daniel Fynsk og Jens Skovbjerg Jensen)2014: København (Daniel Fynsk og Jens Skovbjerg Jensen)2015: København (Daniel Fynsk og Jens Skovbjerg Jensen)2016: København-1 (Daniel Fynsk og Jens Skovbjerg Jensen)2017: København-1 (Daniel Fynsk og Jens Skovbjerg Jensen)2018: København-1 (Daniel Fynsk og Jens Skovbjerg Jensen)

Mesterrækken – single.
1987: Peter Butler Nielsen, Politigården
1988: Niels Uffe Schmidt, Station 2
1989: Morten Edelbo, Station 3
1990: Laurits Jacobsen, Station 1
1991: Erik Hostrup Nielsen, Aalborg
1992: Adam Kyhn, Lyngby
1993: Johan Kofoed, Station 1
1994: Arne Dam Ravn, Station 5
1995: Bent Arne Jensen, Politigården
1996: Willy Dahlgaard, Station 3
1997: Jan Wiencken, Rødovre
1998: Lars Gemahl, Odense
1999: Arne Ravn, Station 3
2000: Adam Kyhl, Randers
2001: Kenneth A. Z. Bang, Helsingør
2002: Reino Andersen, Gentofte
2003: Lars Gemahl, Odense
2004: Ib Andersen, N & B afdelingen
2005: Allan B. Rasmussen, Randers
2006: Arne Ravn, Politigården (til ejendom)
2007: Jens Ole Poulsen, KPI
2008: Kaare Laursen, Østjylland
2009: Jann Kargaard Wiencken, Vestegnen
2010: Bent Højgaard Hansen, Nordjylland

2011: Arne Dam Ravn, København2012: Bent Højgaard Hansen, Nordjylland2013: Bent Arne Jensen, Sydsjælland og Lolland-Falster2014: Bent Højgaard Hansen, Nordjylland2015: Jens Skovbjerg Jensen, København2016: Søren Muhlig, Nordjylland2017: Allan Rasmussen, Østjylland2018: Jørgen Rønsholt, Østjylland

Mesterrækken hold.
1994: Esbjerg
1995: Station 4
1996: Odense
1997: Politigården 2
1998: Esbjerg
1999: Helsingør
2000: Randers
2001: Helsingør
2002: Gentofte
2003: Station City
2004: Padborg/Åbenrå
2005: Randers
2006: Ålborg
2007: Vejle
2008: Fyn
2009: København
2010: ingen

2011: København2012: Sydøstjylland2013: København 5 (Tommy Thorup og Allan Ulrich)2014: Østjylland (Jørgen R. Rasmussen og Allan B. Rasmussen)2015: København-3 (Kenneth Juhl Hansen og Jens Ole Poulsen)2016: Nordjylland (Niels Jørgen Spliid og Søren Muhlig)2017: Østjylland2018: København-3

A-rækken – single.
1982: Kaj Mortensen, Kolding
1983: Arne Ravn, Station 5
1984: Ole Parker Sørensen, Politigården
1985: Morten Wilt-Andersen, Helsingør
1986: Frank Mikkelsen, Frederikssund
1987: Tommy Thorup, Gladsaxe
1988: Preben Markvardsen, Roskilde
1989: Morten Groos Jørgensen, Politigården
1990: Lars Gemahl, Station 3
1991: Bjørn Rømer Knudsen, Station 5
1992: Claus Petersen, Tårnby
1993: Bent Højgaard, Ålborg
1994: Peter Bruhn Kristensen, Ålborg
1995: Michael Hummel, Rødovre
1996: Per Andersen, Randers
1997: Jørgen Larsen, Skive
1998: Cliff Hansen, Station 1
1999: Kenneth A. Z. Bang, Helsingør
2000: Kurt Kristensen, Randers
2010: udgået

2011: Allan Ulrich, København2012: Marck Baj, Midt- og Vestjylland2013: Poul Toft, Nordjylland2014: Allan B. Rasmussen, Østjylland2015: Kurt Hougaard Pedersen, Sydøstjylland2016: Poul Berggren, Østjylland2017: Marck Baj, Midt- og Vestjylland2018: Allan Bjerre, Sydøstjylland

A-rækken – hold.
1984: Esbjerg
1985: Politigården
1986: Gladsaxe
1987: Politigården
1988: Esbjerg
1989: Randers
1990: Station 2
1991: Station 2
1992: Gladsaxe
1993: Politigården
1994: Odense
1995: Politigården
1996: Vejle
1997: Randers
1998: Kolding
1999: Uroen
2000: Åbenrå/Padborg
2001: Gentofte
2002: Odense
2003: Politigården 2 (ejendom)
2004: Lufthavnen
2005: Randers
2006: Politigården

2007: Intet hold til 2014:2014: Sydøstjylland (Allan Bjerre og Erik Hejlesen)2015: Intet hold2016: Intet hold2017: Midt- og Vestjylland2018: Intet hold

Old-boys single.
1975: Søren Kreinøe, Lyngby
1976: Carl Storm Frich Jensen, Station 1
1977: Per Laursen, Århus
1978: Anton Pedersen, Tårnby
1979: Svend Panch Pedersen, Odense
1980: Bang Larsen, Aalborg
1981: Svend Panch Pedersen, Odense
1982: Svend Panch Pedersen, Odense (ejendom)
1983: Svend Panch Pedersen, Odense
1984: Benny Rusborg, Politigården
1985: Henning Jørgensen, Århus
1986: Poul Heiner Andersen, Odense
1987: Jens Ole Poulsen, Politigården
1988: Svend Panch Pedersen, Odense (ejendom)
1989: Poul Heiner Andersen, Odense
1990: Bjarne Strøm, Aalborg
1991: Poul-Erik Sloth Andersen, Politigården
1992: Poul-Erik Sloth Andersen, Politigården
1993: Poul-Erik Sloth Andersen, Station 1 (ejendom)
1994: Hans Erik Sørensen, Århus
1995: Ib Stidsen Johansen, Århus
1996: Ib Stidsen Johansen, Århus
1997: Palle Kømmel Nielsen, Esbjerg
1998: Arne Gammelgaard, Politigården
1999: Poul-Erik Sloth Andersen, Bevillingen
2000: Erik Hostrup Nielsen, Ålborg
2001: Henning Svendsen, Helsingør
2002: Erik Hostrup Nielsen, Ålborg
2003: Erik Hostrup Nielsen, Ålborg (ejendom)
2004: Erik Hostrup Nielsen, Ålborg
2005: Erik Hostrup Nielsen, Ålborg
2006: Udgået

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DPIF har fået ny hjemmeside

Dansk Politiidrætsforbund har de seneste måneder arbejdet hårdt på en ny, flot hjemmeside. Vi er derfor glade for at kunne fortælle, at den i dag

Fortsættelsen af et Værdifuldt Partnerskab

DPIF forlænger samarbejdsaftalen med Lån & Spar Bank. Dansk Politiidrætsforbund og Lån & Spar fortsætter det gode samarbejde. På billede

Uofficielt DM i Gokart 19. juni 2024

De Første Uofficielle Danske Politimesterskaber i Gokart Den 19. juni blev de første uofficielle danske politimesterskaber i gokart afholdt i Vandel

Europæiske Politimesterskaber i Judo 13.-17. juni 2024

Danmark deltog i de europæiske politimesterskaber i Sofia, Bulgarien, med seks repræsentanter i forskellige vægtklasser. Mesterskaberne blev indled


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
[email protected]

CVR nr. 31907756