Rekorder

Atletikrekorder

DAMER


800 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Tina Lauenborg HeeGladsaxe2.14,841985
Bettina Romer AndersenLyngby2.14,181988
Bettina Romer AndersenLyngby2.14,081988
Bettina Romer AndersenLyngby2.12,691988
Bettina Romer AndersenLyngby2.11,801989
Bettina Romer AndersenLyngby2.10,491989
Bettina Romer AndersenLyngby2.09,001990
Bettina Romer AndersenLyngby2.08,751993

1500 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Bettina Romer AndersenLyngby4.28,921989
Bettina Romer AndersenLyngby4.24,901990
Bettina Romer AndersenLyngby4.21,511991
Bettina Romer AndersenLyngby4.20,001991
Bettina Romer AndersenLyngby4.13,851993
Bettina Romer AndersenLyngby4.09,751993

3000 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Bettina Romer AndersenLyngby9.36,601990
Bettina Romer AndersenLyngby9.24,101991
Bettina Romer AndersenLyngby9.02,001992

Marathon (uofficiel)

NavnKredsTidÅrstal
Carina JessenMidt- og Vestsjælland2.58.39,002022

Halvmarathon (uofficiel)

NavnKredsTidÅrstal
Ghita PedersenRødovre1.34.26,001991
Bettina Romer AndersenLyngby1.21.38,001992

Højdespring

NavnKredsHøjdeÅrstal
Susse MeulengrachtStation 2 - København1,60 m1986

Kuglestød

NavnKredsLængdeÅrstal
Gerda Kjøller MunchStation 3 - København13,08 m1987
Gerda Kjøller MunchStation 3 - København13,15 m1987
Gerda Munch RibjergKalundborg13,35 m1994

Diskoskast

NavnKredsLængdeÅrstal
Tina Nicole PedersenRoskilde37,30 m1985
Tina Nicole PedersenRoskilde39,42 m1985

Spydkast

NavnKredsLængdeÅrstal
Gerda Kjøller MunchStation 3 - København46,28 m1986

HERRER

100 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Holger HansenStation 7 - København0.10,601938

200 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Holger HansenStation 7 - København0.21,801938

400 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Knud GreenfortKøbenhavn0.49,701946
René ChristoffersenLyngby0.48,96 (el.)1980
Carl Emil Falbe HansenKøge0.48,801983

800 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Knud GreenfortKøbenhavn1.55,001945
Hans Chr. HoffmannStation 3 - København1.53,201982
Hans Chr. HoffmannStation 3 - København1.51,761983
Hans Chr. HoffmannStation 3 - København1.50,851984
Hans Erik Nordby RasmussenFrederiksberg1.49,141987

1000 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Hans Chr. HoffmannStation 3 - København2.24,201984

1500 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Jørgen Heller AndersenFrederiksberg4.00,801947
Bjarne BrøndumAssens3.58,801972
Bjarne BrøndumAssens3.57,201976
Hans Chr. HoffmannStation 3 - København3.54,901983
Hans Chr. HoffmannStation 3 - København3.52,291984

3000 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Verner S. JensenKystbanen8.51,201943
Bjarne BrøndumGlostrup8.49,401971
Bjarne BrøndumAssens8.25,801973
Bjarne BrøndumAssens8.17,501978

5000 meter løb

NavnKredsTidÅrstal
Verner S. JensenKystbanen15.21,201943
Bjarne BrøndumGlostrup15.15,801971
Bjarne BrøndumAssens14.48,001972
Bjarne BrøndumAssens14.40,401973
Bjarne BrøndumAssens14.27,401978
Per ZillmerFrederiksberg14.25,531990
Per ZillmerFrederiksberg14.11,411990

10 km løb

NavnKredsTidÅrstal
Verner S. JensenKystbanen32.57,201943
Bjarne BrøndumGlostrup31.55,801971
Bjarne BrøndumAssens30.18,601973
Bjarne BrøndumAssens29.55,601978

20 km løb (uofficiel)

NavnKredsTidÅrstal
Jacob VogeliusFrederiksberg1.17.01,001944
Lars Kr. JensenBirkerød1.15.07,201955
Bjarne BrøndumGlostrup1.12.14,801969
Bjarne BrøndumAssens1.06.01,001971
Bjarne BrøndumAssens1.05.37,601972
Bjarne BrøndumAssens1.02.16,001975

* Lavet om til halvmarathon i 1991

Halvmarathon (uofficiel)

NavnKredsTidÅrstal
Palle Redder MadsenÅrhus1.06.59,001987
Mark van den Bosch OlsenKøbenhavn1.04.57,002022

Marathon (uofficiel)

NavnKredsTidÅrstal
Lars Kr. JensenBirkerød3.33.38,401956
Svend Brøns PedersenOdense3.16.37,601962
Lars Bo HøjerupKøbenhavn3.09.20,801971
Bjarne BrøndumAssens2.32.17,001972
Bjarne BrøndumAssens2.21.11,001977
Bjarne BrøndumAssens2.20.26,001978
Palle Redder MadsenGentofte2.19.37,001985
Palle Redder MadsenRanders2.17.35,001987
Mark van den Bosch OlsenKøbenhavn2.16.58,002023

3000 meter forhindringsløb

NavnKredsTidÅrstal
Bjarne BrøndumAssens10.06,001971
Bjarne BrøndumAssens9.51,201973
Ole Leif NielsenFærdselsafdelingen9.50,001978

110 meter hækkeløb

NavnKredsTidÅrstal
Erik KristiansenKøbenhavn0.16,701942
Erik ChristensenRanders0.14,801956

400 meter hækkeløb

NavnKredsTidÅrstal
Knud GreenfortKøbenhavn
Erik ChristensenRanders

Højdespring

NavnKredsHøjdeÅrstal
Emil ThersKøbenhavn1,80 m1939
Erik NissenÅrhus1,85 m1951
Bent HeiselbergFrederiksberg1,85 m1972
L. Reinholdt JørgensenÅrhus1,86 m1973
L. Reinholdt JørgensenÅrhus1,87 m1974
Gert Hubert NielsenGentofte1,98 m1979
Gert Hubert NielsenGentofte2,01 m1979
Gert Hubert NielsenGentofte2,02 m1981
Kim BassetOdense2,03 m1982
Gert Hubert NielsenOdense2,03 m1983

Længdespring

NavnKredsLængdeÅrstal
Holger HansenKøbenhavn7,07 m1939
Per MikkelsenFrederiksberg7,17 m1972

Stangspring

NavnKredsHøjdeÅrstal
Willy BrockKøbenhavn3,60 m1933
Leo MikkelsenKastrup3,80 m1966
Leo MikkelsenKastrup3,82 m1968
Hugo J. AndreasenStation 3 - København4,25 m1980
Hugo J. AndreasenStation 3 - København4,30 m1987
Lars HansenStation 5 - København4,40 m1989

Trespring

NavnKredsLængdeÅrstal
Skovlund PetersenKøbenhavn12,91 m1939
Henrik RiisÅrhus13,62 m1955
Gert Hubert NielsenGentofte13,75 m1981
Jørgen KroghHelsingør14,14 m1989
Jørgen KroghHelsingør14,49 m1989
Jørgen KroghHelsingør14,64 m1989

Kuglestød

NavnKredsLængdeÅrstal
Alf RunedalKøbenhavn14,28 m1945
Aksel ThorsagerKøbenhavn16,93 m1959
Aksel ThorsagerKøbenhavn17,17 m1962
Michael HenningsenStation 3 - København17,25 m1979
Michael HenningsenStation 3 - København17,39 m1981

Diskoskast

NavnKredsLængdeÅrstal
E. Vedby JørgensenKøbenhavn44,83 m1949
Poul CederquistFrederiksberg45,96 m1952
Kjeld AndresenLyngby50,24 m1978
Kjeld AndresenLyngby56,16 m1979
Kjeld AndresenLyngby56,66 m1980

Spydkast (gammel type)

NavnKredsLængdeÅrstal
John HansenKøbenhavn66,36 m1947
Thomas BlochKøbenhavn67,59 m1952
John SolbergLyngby69,25 m1981
John SolbergLyngby69,84 m1983
Lars UnderbjergStation 1 - København64,46 m1987
Lars UnderbjergStation 1 - København64,50 m1989
Lars UnderbjergStation 1 - København68,78 m1990

Ny type fra den 1. april 1986

Hammerkast

NavnKredsLængdeÅrstal
Poul CederquistFrederiksberg52,91 m1951
Poul CederquistFrederiksberg56,42 m1956
Kjeld AndresenLyngby56,60 m1984

Vægtkast

NavnKredsLængdeÅrstal
Poul CederquistFrederiksberg16,17 m1948
Poul CederquistFrederiksberg17,68 m1958
Kjeld AndresenLyngby18,17 m1979
Kjeld AndresenLyngby18,19 m1983
Kjeld AndresenLyngby18,58 m1984

Femkast

NavnKredsPointÅrstal
Verner JensenKøbenhavn2767
Georg GretlundKøbenhavn29681943

* Fra 1985 efter ny tabel omregnet til 3085 point

Tikamp

NavnKredsPointÅrstal
Kongsted ChristensenKøbenhavn45271936
Georg GretlundKøbenhavn60441943
Hugo J. AndreasenKøbenhavn65021984

* Fra 1985 efter ny tabel omregnet til 6290 point

4 x 100 meter stafetløb

NavnKredsTidÅrstal
HoldturneringPI-København0.44,301942
HoldturneringPI-København0.43,001970

1000 meter stafetløb (swedesh relay)

NavnKredsTidÅrstal
HoldturneringPI-København2.04,601944
HoldturneringPI-København2.01,601970
HoldturneringPI-København1.58,801983

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DPIF har fået ny hjemmeside

Dansk Politiidrætsforbund har de seneste måneder arbejdet hårdt på en ny, flot hjemmeside. Vi er derfor glade for at kunne fortælle, at den i dag

Fortsættelsen af et Værdifuldt Partnerskab

DPIF forlænger samarbejdsaftalen med Lån & Spar Bank. Dansk Politiidrætsforbund og Lån & Spar fortsætter det gode samarbejde. På billede

Uofficielt DM i Gokart 19. juni 2024

De Første Uofficielle Danske Politimesterskaber i Gokart Den 19. juni blev de første uofficielle danske politimesterskaber i gokart afholdt i Vandel

Europæiske Politimesterskaber i Judo 13.-17. juni 2024

Danmark deltog i de europæiske politimesterskaber i Sofia, Bulgarien, med seks repræsentanter i forskellige vægtklasser. Mesterskaberne blev indled


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
[email protected]

CVR nr. 31907756