Rekorder

Skyderekorder

DAMER


Standardpistol - 15 m (30 skud præcision)

NavnKredsPointÅrstal
Conny JensenÅrhus2842022
Conny JensenÅrhus2891995

Standardpistol - 25 m (60 skud præcision)

NavnKredsPointÅrstal
Conny JensenÅrhus4561987
Conny JensenÅrhus5581988
Conny JensenÅrhus5591991
Conny JensenÅrhus5681991

Finpistol - 25 m (30 skud præcision + 30 skud duel)

NavnKredsPointÅrstal
Conny JensenÅrhus5741987

* Nye skiver pr. 1. januar 1989 - finpistol ændret til sportspistol

Sportspistol - 25 m (30 skud præcision + 30 skud duel)

NavnKredsPointÅrstal
Conny JensenÅrhus5691989
Conny JensenÅrhus5711991
Conny JensenÅrhus5741991
Conny JensenÅrhus5791993
Conny JensenÅrhus5811995

Riffel - 200 m - 3 stillinger

NavnKredsPointÅrstal
Anette GaardeStation 5 - København2921995
Anette GaardeStation 5 - København2952000

Riffel - 15 m stående

NavnKredsPointÅrstal
Anette GaardeStation 5 - København3872000

Riffel - 50 m - helmatch

NavnKredsPointÅrstal
Anette GaardeStation 5 - København11171999

Riffel - 50 m - 60 skud liggende

NavnKredsPointÅrstal
Anette GaardeKolding6132013

Luftpistol - 10 m - 60 skud præcision

NavnKredsPointÅrstal
Vivian BangHelsingør5162022

Luftriffel - 10 m - 60 skud præcision

NavnKredsPointÅrstal
Louise MadsenMidt- og Vestjylland616.12022

Riffel - 50 m - halvmatch

NavnKredsPointÅrstal
Louise MadsenMidt-og Vestjylland5642022

HERRER


Grovpistol - 20 skud duel

NavnKredsPointÅrstal
Erland SneevangKøbenhavn1891956
Svend NyeboeFrederiksberg1891956
Robert KjeldsenKøbenhavn1891966
Karsten StaanumKøbenhavn1911976

* Ophævet som danske politirekorder på HB-møde den 4. maj 1987

Grovpistol - 30 skud duel

NavnKredsPointÅrstal
Erik LauridsenKøbenhavn2891956
Kell RunlandKøbenhavn2941971

* Ophævet som danske politirekorder (skydes ikke mere)

Grovpistol - 30 skud præcision + 30 skud duel

NavnKredsPointÅrstal
HoldturneringStation 216141956
HoldturneringSdr. Birk16141956
Kr. LundemannSdr. Birk5601960
Niels Duus HansenOdense5671964
Max Borg PetersenÅrhus5691966
Holdturnering1. afdeling - København16261968
Max Borg PetersenÅrhus5771970
Max Borg PetersenÅrhus5811975
HoldturneringGlostrup16821978
Jan PoulsenFrederikssund5811984
Børge BladsgaardGrindsted5811984
Jan PoulsenFrederikssund5701989
Jan PoulsenFrederikssund5771989
Terkel MadsenOdense5781991
Jan PoulsenÅrhus5801998
Jan PoulsenÅrhus5821999
HoldturneringOdense16762005

* Nye skiver indført 1. januar 1989

Fripistol

NavnKredsPointÅrstal
Gunnar BaggeSlagelse5361960
Steffen AndreasenViborg5501982
Steffen AndreasenViborg5631985

Silhuetpistol

NavnKredsPointÅrstal
Per NielsenFrederiksberg5761960
Max Borg PetersenÅrhus5801970
Kell RunlandKøbenhavn5881972
Kell RunlandKøbenhavn5891976
Jan PoulsenFrederikssund5911983
Jan PoulsenFrederikssund5921988
Jan PoulsenFrederikssund5781989
Jan PoulsenFrederikssund5841989

* Nye skiver indført 1. januar 1989

Standardpistol - 15 m - 30 skud

NavnKredsPointÅrstal
Jan PoulsenFrederikssund2901983
HoldturneringHelsingør8151983
HoldturneringHelsingør8191984
HoldturneringOdense8191985
HoldturneringHelsingør8281986
HoldturneringViborg8291990
HoldturneringÅrhus8331994
Børge Bladsgaard JensenGrindsted2912007

Standardpistol - 25 m 20 skud duel

NavnKredsPointÅrstal
Kristian MunkKøbenhavn1971978
Ole Højer KristensenFrederiksberg1981983

* Ophævet som danske politirekorder på HB-møde den 4. maj 1987

Standardpistol - 25 m - 60 skud præcision

NavnKredsPointÅrstal
Gunnar Bitch-JensenFrederikssund5411982
HoldturneringHillerød15151982
Max Borg PetersenÅrhus5651983
HoldturneringGlostrup15321983
HoldturneringFrederikssund16001984
Jan PoulsenFrederikssund5681986
Jan PoulsenFrederikssund5771986
HoldturneringÅrhus16111991
HoldturneringÅrhus16311995
Børge Bladsgaard JensenBillund5852012

Riffel - 200 m - 15 skud liggende

NavnKredsPointÅrstal
Egon StephansenKøbenhavn1501960
Bjørn NielsenKøbenhavn1501976
Arne GrosseFrederikssund1501977

* Ophævet som danske politirekorder i 1977

Riffel - 200 m - 3 stillinger - 15 skud

NavnKredsPointÅrstal
Egon StephansenKøbenhavn1441960
HoldturneringStation 3 - København4191960
Aksel Mosebo RasmussenKøbenhavn1461966
Julius NielsenSkive1461974
Egon StephansenHerning1461975

* Ændret i 1977 til 30 skud

Riffel - 200 m - 3 stillinger - 30 skud

NavnKredsPointÅrstal
Knud JensenKøbenhavn2851977
HoldturneringHerning8471977
Bo LiljaFrederiksberg2851978
Bent GadegaardHerning2891979
Jan Svarre Nielsen2. afdeling - København2891979
HoldturneringHerning8491979
Bo LiljaKolding2891981
Egon StephansenHerning2941990
Helge MadsenHaderslev2941990
Bo LiljaKolding2951995
HoldturneringFrederiksberg8541996
Anette GaardeStation 5 - København2952000

Riffel - 15 m stående

NavnKredsPointÅrstal
Aksel Mosebo RasmussenKøbenhavn3941957
Holdturnering2. afdeling - København11371961
HoldturneringStation 3 - København11391962
HoldturneringÅrhus11491967
Bent Gadegaard NielsenKøbenhavn3941972
Bo LiljaKolding3951981
Bo LiljaKolding3991982
HoldturneringHerning11521982
Bent GadegaardBent Gadegaard3811987
Bo LiljaKolding3911987
HoldturneringÅrhus11151987
Bo LiljaKolding3921988
Bo LiljaKolding3941990
HoldturneringÅrhus11181992
Bo LiljaKolding3951993
HoldturneringFrederiksberg11211997

* Nye skiver indført 1. januar 1984

Riffel - 50 m - liggende (gamle skiver)

NavnKredsPointÅrstal
Aksel Mosebo RasmussenKøbenhavn3901960
HolturneringÅrhus11431960
Egon StephansenKøbenhavn3691965
Villy OlesenÅrhus3961970
HolturneringHerning11641977
Bo LiljaKolding3981980
Bo LiljaKolding3991985
Bo LiljaKolding4001987

* Registreres ikke mere som danske politirekorder (HB-møde 8/3-1993)

Riffel - 50 m - knælende

NavnKredsPointÅrstal
Egon StephansenKøbenhavn3761960
HoldturneringStation 3 - København10031960
Egon StephansenKøbenhavn3841962
HoldturneringStation 3 - København10221962
HoldturneringHerning10351973
HoldturneringHerning10431977
Bo LiljaFrederiksberg3891979
HoldturneringHerning10711979
Bo LiljaKolding3941981
HoldturneringÅrhus10821984
Bo LiljaKolding3951985
HoldturneringÅrhus11041987
Bo LiljaKolding3741989
Bo LiljaKolding3921989
HoldturneringHaderslev10621990
HoldturneringÅrhus10621991

* Nye skiver indført den 1. januar 1989
* Registeres ikke mere som danske politirekorder (HB-møde 8/3-1993)

Riffel - 50 m - stående

NavnKredsPointÅrstal
Aksel Mosebo RasmussenKøbenhavn3611959
Holdturnering2. afdeling - København9441960
HoldturneringÅrhus9511961
Egon StephansenKøbenhavn3631966
HoldturneringÅrhus9701973
Bo LiljaFrederiksberg3661978
Bo LiljaFrederiksberg3661979
HoldturneringÅrhus9221979
Bo LiljaKolding3771980
Bo LiljaKolding3781981
Bo LiljaKolding3791982
Bo LiljaKolding3811983
HoldturneringÅrhus10001984
HoldturneringÅrhus10171985
Bo LiljaKolding3831987
HoldturneringÅrhus19291987
Bo LiljaKolding3691989
Bo LiljaKolding3701989
Bo LiljaKolding3821989
HoldturneringHaderslev9551990
HoldturneringÅrhus9871991

* Nye skiver indført den 1. januar 1989
* Registreres ikke længere som danske politirekorder (HB-møde den 8/3-1993)

Riffel - 50 m - helmatch

NavnKredsPointÅrstal
Egon StephansenKøbenhavn11201960
Egon StephansenKøbenhavn11271964
Bo LiljaFrederiksberg11441979
Bo LiljaFrederiksberg11481979
Bo LiljaKolding11551980
Bo LiljaKolding11621981
Bo LiljaKolding11661983
Bo LiljaKolding11701985
Bo LiljaKolding11751988
Bo LiljaKolding11291989
Bo LiljaKolding11591989
Bo LiljaKolding11701989
Holdturnering31791993
HoldturneringFrederiksberg31801994
HoldturneringFrederiksberg32141995

* Nye skiver indført den 1. januar 1989

Riffel - 50 m - 60 skud liggende

NavnKredsPointÅrstal
Bo LiljaFrederiksberg5911979
Egon StephansenHerning5911979
Bo LiljaFrederiksberg5951979
Bo LiljaKolding5981980
HoldturneringHerning17431980
Bo LiljaKolding5991985
HoldturneringÅrhus17441987
Bo LiljaKolding5821989
Bo LiljaKolding5931989
Bo LiljaKolding5961989
Bo LiljaKolding5671989
HoldturneringHaderslev17031989
HoldturneringÅrhus17161991
HoldturneringHaderslev17211995
HoldturneringFrederiksberg17222000

* Nye skiver indført den 1. januar 1989

Luftpistol - 10 m - 60 skud præcision

NavnKredsPointÅrstal
H.C. LaubelKøbenhavn5711997

Luftriffel - 10 m - 60 skud præcision

NavnKredsPointÅrstal
Bo LiljaKolding5671997

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DPIF har fået ny hjemmeside

Dansk Politiidrætsforbund har de seneste måneder arbejdet hårdt på en ny, flot hjemmeside. Vi er derfor glade for at kunne fortælle, at den i dag

Fortsættelsen af et Værdifuldt Partnerskab

DPIF forlænger samarbejdsaftalen med Lån & Spar Bank. Dansk Politiidrætsforbund og Lån & Spar fortsætter det gode samarbejde. På billede

Uofficielt DM i Gokart 19. juni 2024

De Første Uofficielle Danske Politimesterskaber i Gokart Den 19. juni blev de første uofficielle danske politimesterskaber i gokart afholdt i Vandel

Europæiske Politimesterskaber i Judo 13.-17. juni 2024

Danmark deltog i de europæiske politimesterskaber i Sofia, Bulgarien, med seks repræsentanter i forskellige vægtklasser. Mesterskaberne blev indled


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
[email protected]

CVR nr. 31907756