Rekorder

Svømmerekorder

DAMER


100 m butterfly – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Kirsten ThaysenNordsjælland1.08,102010

200 m medley – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Kirsten ThaysenNordsjælland2.44,032010

HERRER


50 m fri – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup0.25,701987
Hans Henrik GlavindGlostrup0.25,301987
Hans Henrik GlavindGlostrup0.24,801987
Emil Dall-NielsenMidt- og Vestsjællands PI0.23,672015

50 m fri – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup0.25,801987
Hans Henrik GlavindGlostrup0.25,581989
Hans Henrik GlavindGlostrup0.25,571989

100 m fri – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
John JacobsenKøbenhavn1.07,401955
Vagn PetersenKøbenhavn1.05,601970
Frits-PetersenKøbenhavn0.59,601979
Frits-PetersenKøbenhavn0.59,401980
Frits-PetersenKøbenhavn0.58,701982
Bent MikkelsenStation 4 - København0.58,701985
Bent MikkelsenStation 4 - København0.58,601986
Bent MikkelsenRanders0.58,001987
Hans Henrik GlavindGlostrup0.57,301988
Hans Henrik GlavindGlostrup0.57,101988
Hans Henrik GlavindGlostrup0.56,901988
Benny NielsenStation 4 - København0.54,301989
Benny NielsenStation 4 - København0.53,501994

100 m fri – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup0.58,711987
Benny NielsenStation 4 - København0.55,631990
Benny NielsenStation 4 - København0.53,901990

4 x 100 m fri – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Laust Kamgaard NielsenNordsjælland3.56,672010
Jesper KnakNordsjælland
Mads Terndrup HvilsomNordsjælland
Mikael BaurRigspolitiet

200 m fri – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup2.10,001987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.09,261988
Hans Henrik GlavindGlostrup2.09,001988
Hans Henrik GlavindGlostrup2.08,801990
Peter KrægpøthStation 4 - København1.58,371998

200 m fri – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup2.14,191987

300 m fri – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
John JacobsenKøbenhavn3.57,001951
Erik HolmFrederiksberg3.56,801978
Helge NielsenKøbenhavn3.53,101981
Helge NielsenKøbenhavn3.52,001982
Lars Peter ThomsenStation 3 - København3.34,701985
Lars Peter ThomsenStation 3 - København3.31,501986

* Registreres ikke længere som danske politirekorder (HB-møde den 4/5-1987)

400 m fri – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
John JacobsenKøbenhavn5.33,401953
Hans Henrik GlavindGlostrup4.57,401990

400 m fri – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Tom C. BechStation 4 - København5.13,801982

50 m bryst – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Nikolaj AndersenPI-København0.33,932015

100 m bryst – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Finn JensenKøbenhavn1.22,401957
Kurt Bech-MadsenGlostrup1.20,501977
Helge NielsenKøbenhavn1.15,601980
Helge NielsenKøbenhavn1.14,801982
Bent MikkelsenStation 4 - København1.14,401985
Hans Henrik GlavindGlostrup1.11,201987
Hans Henrik GlavindGlostrup1.10,411987
Hans Henrik GlavindGlostrup1.08,391988

100 m bryst – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup1.13,911987
Hans Henrik GlavindGlostrup1.13,531987
Hans Henrik GlavindGlostrup1.11,961988
Hans Henrik GlavindGlostrup1.11,831988

200 m bryst – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Finn JensenKøbenhavn3.03,001953
Benny MagnussenKøbenhavn2.59,601961
Benny MagnussenÅrhus2.58,201965
Benny MagnussenÅrhus2.57,301965
Helge NielsenKøbenhavn2.48,501979
Helge NielsenKøbenhavn2.48,301979
Bent MikkelsenStation 4 - København2.45,501985
Bent MikkelsenStation 4 - København2.42,201986
Kim ChristiansenGlostrup2.41,801987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.36,151987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.32,001988

200 m bryst – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup2.46,101987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.42,411987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.40,621988
Hans Henrik GlavindGlostrup2.40,621989

100 m medley – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Laust KamgaardSydøstjyllands PI1.02,772015

200 m medley – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup2.21,801987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.20,301987
Peter KrægpøthStation 4 - København2.09,371998

200 m medley – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Bent MikkelsenStation 4 - København2.27,561986
Laust Kamgaard NielsenTårnby2.22,782006

400 m medley – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Peter KrægpøthStation 4 - København4.42,181998

50 m ryg – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Laust KamgaardSydøstjyllands PI0.28,292015

100 m ryg – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Finn JensenKøbenhavn1.22,201949
Bjarne BrøndumGlostrup1.17,401968
Erik HolmFrederiksberg1.12,301970
Helge NielsenKøbenhavn1.11,801980
Bent MikkelsenStation 4 - København1.06,501982
Hans Henrik GlavindGlostrup1.06,101987
Hans Henrik GlavindGlostrup1.04,501988
Benny NielsenStation 4 - København1.03,401989
Benny NielsenStation 4 - København1.01,901990
Peter KrægpøthStation 4 - København0.58,711998
Peter KrægpøthStation 4 - København0.58,681998

100 m ryg – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup1.08,611987
Hans Henrik GlavindGlostrup1.07,941988
Preben JohannesenStation 5 - København1.07,641990
Benny NielsenStation 4 - København1.04,281990
Laust Kamgaard NielsenTårnby1.02,622006

200 m ryg – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup2.27,001987
Hans Henrik GlavindGlostrup2.24,921988
Peter KrægpøthStation 4 - København2.06,201998

200 m ryg – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup2.29,751987

100 m butterfly – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Hans Henrik GlavindGlostrup1.04,501988
Emil Dall-NielsenMidt- og Vestsjælland PI0.58,062015

100 m butterfly – 50 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Benny NielsenStation 4 - København0.58,261990
Benny NielsenStation 4 - København0.57,401990

50 m fri + 50 m bjærgning – 25 m bane

NavnKredsTidÅrstal
Helge EriksenKøbenhavn1.32,501955
Benny MagnussenÅrhus1.28,301965
Benny MagnussenÅrhus1.27,901966
M. ChristensenGlostrup1.27,901982
Bent MikkelsenStation 4 - København1.21,201983

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DPIF har fået ny hjemmeside

Dansk Politiidrætsforbund har de seneste måneder arbejdet hårdt på en ny, flot hjemmeside. Vi er derfor glade for at kunne fortælle, at den i dag

Fortsættelsen af et Værdifuldt Partnerskab

DPIF forlænger samarbejdsaftalen med Lån & Spar Bank. Dansk Politiidrætsforbund og Lån & Spar fortsætter det gode samarbejde. På billede

Uofficielt DM i Gokart 19. juni 2024

De Første Uofficielle Danske Politimesterskaber i Gokart Den 19. juni blev de første uofficielle danske politimesterskaber i gokart afholdt i Vandel

Europæiske Politimesterskaber i Judo 13.-17. juni 2024

Danmark deltog i de europæiske politimesterskaber i Sofia, Bulgarien, med seks repræsentanter i forskellige vægtklasser. Mesterskaberne blev indled


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
[email protected]

CVR nr. 31907756