1. afdeling af DMI Jubilæumscup

Den 2. maj lød startskuddet i Smørum ved København til første afdeling af det nye tiltag med en landevejs cup over 4 afdelinger i et samarbejde mellem Dansk Militær Idrætsforbund og Dansk Politiidrætsforbund.

60 forventningsfulde ryttere fra hele landet stod klar ved startlinjen, da generalsekretær Ole K. Jacobsen på vegne af Dansk Politiidrætsforbund bød velkommen og held og lykke til alle deltagerne.

Rigspolitiets Idrætsforening havde påtaget sig den svære opgave at løbe initiativet i gang og i den alnedning havde foreningen allieret sig med gode samarbejdspartnere.

Fra Dansk Militært Idrætsforbund mødte initiativtageren Henrik Hugger op med gæve folk fra regimentet i Skive, der har påtaget sig ansvaret for anden afdeling af DMI jubilæumscup onsdag den 2. juni i Skive.

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg og koncernstyringsdirektør Thomas Østrup Møller viste arrangementet den ære at kigge forbi – ikke blot til præmieuddelingen, men også til en tur på ruten bag et af felterne, hvor Højbjergs store passion for cykelsporten ikke fornægtede sig.

Rammerne var således de bedste for et godt cykelløb med ganske stærk blæst og på en lettere kuperet rute.

Mesterklassen kørte 87,5 km og vinderen blev Martin Svend Pedersen fra Københavns Vestegns Politi.

Damernes kørte 62,5 km og her var der sejr til forhåndfavoritten Tabita Hartmann-Hansen fra PI Midt- og Vestsjælland.

Resultatlisten kan ses under Aktivitetssiden.

Således et flot første arrangement af løbsserien, og der ventes med spænding på næste afdeling i Skive.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DM i golf 18.-19. august 2025

Nye danmarksmestre kåret ved De Danske Politimesterskaber i golf. Fyn PI havde i år æren af at arrangere De Danske Politimesterskaber i Golf 2025,

DM i Gokart 18. juni 2025

Sydøstjyllands Politi dominerede til det første officielle DM i Gokart. Onsdag den 18. juni blev der skrevet historie i Dansk Politiidræt, da Vejle

DM i Halvmaraton 1. juni 2025

Søndag den 1. juni 2025 blev der igen sat tempo på gaderne i Kolding, da Kolding og Fredericia Politiidrætsforening for andet år i træk afholdt D

Politilandsholdet i golf er udtaget – og en hole-in-one stjal rampelyset

Politilandsholdet i golf er udtaget: Søndag den 1. juni 2025 afholdt golfudvalget under Dansk Politiidrætsforbund udtagelsesmatch til det danske pol


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756