
Dansk Politiidrætsforbund UDSÆTTER med beklagelse det stort anlagte 4-dobbelte politiidrætsmesterskabsstævne der skulle være afviklet den 31. marts og 1. april i år i anledning af Politiidrætsforeningen Københavns 100 års jubilæum.
”Politiet skal om nogen udvise samfundssind og ansvarlighed, og alvoren omkring smitten med covid-19 gør i den grad, at borgerne skal kunne regne med deres politi”, oplyser formanden for Dansk Politiidrætsforbund Knud Stadsgaard.
Den hastighed og den smitterisiko, der er forbundet med covid-19, gør, at vi alle skal udvise ansvarlighed, og vi vil gøre alt for at medvirke til, at smitten ikke overføres gennem arrangementer, der ikke er absolut nødvendige – og det er et politiidrætsmesterskabsstævne ikke. Tværtimod ville det være utilgiveligt, hvis de omkring 600 deltagere skulle give anledning til en efterfølgende landsdækkende smitte og dermed sygdom, karantæne og uarbejdsdygtighed på tværs af politi og anklagemyndighed.
Vi har alle i politi og anklagemyndighed en helt særlig samfundsvigtig rolle, hvorfor vi skal gøre alt for at sikre, at flest mulige vil være til rådighed for borgerne og samfundets opretholdelse i en tid som denne.
Der er endnu ikke fastlagt et nyt tidspunkt for afholdelse af mesterskabsstævnet.
DPIF – for den fysiske og mentale parathed.
Knud Stadsgaard, formand.
Årets sportsnavn 2025 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Kathrine Juul
DPIF indstillede Lars Fredenslund, medlem og formand for Golfudvalget under DPIF, til Ildsjæleprisen 2025 med følgende ord: Lars har siden 2015 vær
Kolding & Fredericia PI indstillede Søren Oliver Borum Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Søren er ikke blot en stærk idr
PI Nordsjælland indstillede, Martin Boesgaard Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Martin har siden han blev medlem af bestyrelse