Antvorskovløbet blev en varm oplevelse.

Antvorskovløbets 11. udgave blev den 16. august en realitet, da gode kollegaer og interne rivaler mødtes til dyst i Harrested ved Fuglebjerg på Sjælland.
Der var 52 tilmeldte til dagen, der i den grad var påvirket af den hedebølge, der har ramt landet. Temperaturen var høj fra morgenstunden, uagtet der var lidt skyer på himlen og enkelte regndråber.
Antvorskovløbet var i år et godt lille samarbejde mellem FSK (Firma Sport København) og SPI. Det var således Hanne Fogh fra FSK der kringlede banerne og Peter Wihan, der stod for det praktiske.

Stævnecenter var for første gang i Sørbyhallen, der stod med både sandwich og varm ret til løberene.

Energi var der bestemt også brug for, da det var en varm omgang på de fine baner. Grundet skovarbejde i månederne op til løbet, var skoven i sig selv lidt af en modstander og løberne kunne også føle, at der skulle arbejdes lidt for at komme frem.
Heldigvis kom alle sikkert igennem og der var tilfredshed med baner og stævnet som helhed. ’

Præmierne blev fordelt på sædvanlig vis og den heldige vinder af årets gavekort blev SPI’s egen Katja Ribold.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

Overskrift: Dansk Politiidrætsforbund indgår samarbejdsaftale med STAI®

På billedet ses direktør og founder af STAI, Jytte Bille og formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby. Det er med stor glæde, at Dans

DM i badminton & skydning 3.-4. marts 2025

Danske Politimesterskaber i Badminton og Skydning 2025 – En Succes!Mandag den 3. marts og tirsdag den 4. marts blev de danske politimesterskaber i b

Årets sportsnavn i Dansk Politiidrætsforbund 2024

Årets sportsnavn 2024 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Eskil Schønni

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2024, Jesper Compier

PI Aarhus indstillede, Jesper Compier til årets Ildsjælepris 2024 med følgende ord: Jesper Press Compier kom til Østjyllands politi som elev i 200


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756