
Daniel Fynsk, PI-København, blev ikke helt uventet 3-dobbelt Dansk Politimester i bordtennis 2015 ved de netop afholdte mesterskaber i Aarhus i dagene 14.-15. april.
Ved mesterskaberne var det endnu engang Daniel og “de andre” – blot for at konstatere, at Daniel Fynsk er i en klasse for sig, når det gælder DM i bordtennis i politiet.
Helt suveræn var han i singleklasse, hvor han ikke afgav et eneste sæt og hvor han i finalen var oppe mod Morten Edelbo (endnu engang), der måtte se sig besejret 4-0 med sætcifrene 11-7, 11-3, 11-3 og 11-6.
Sammen med makker Jens Skovbjerg Jensen genvandt han ligeledes double og desuden holdturneringen – det sidste dog med lidt mere besvær.
Det skal blive spændende at følge Daniel ved de kommende Europæiske Politimesterskaber i Bulgarien, hvor vi håber at han kan bytte sølvmedaljen fra seneste EM ud med en af endnu mere ædelt metal.
Mesterskaberne havde et beskedent deltagerantal på kun 30 fremmødte, hvilket dog ikke ændre på, at bat- og ketcherformand Jesper Compier i Aahus-PI præsterede et velgennemført arrangement inkluderende en rigtig god kammeratskabsaften på Politigården i Aarhus.
Det er med stor glæde, at Dansk Politiidrætsforbund og STAI kan meddele, at deres partnerskab forlænges endnu engang. Aftalen bygger videre på et
Danmark godt repræsenteret ved EM i Cross i Holland.Dansk Politiidrætsforbund var igen stærkt repræsenteret, da både dame- og herrelandsholdet de
Nordsjælland triumferer ved årets danske politimesterskaber i Mixvolley.Den prestigefyldte turnering blev afviklet den 11. og 12. november i Gentoft
Dansk Politiidrætsforbund og PFA fortsætter det gode samarbejde. På billedet ses formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby og direkt