De Danske Politimesterskaber i bordtennis blev afviklet 20.-21. marts i Hirtshals Idrætscenter med Aalborg PI som arrangør.
Styrkeforholdet i bordtennissporten er kendte blandt deltagerne, og omend der gennem de seneste år er kommet enkelte ny spillere ind i sporten, så er der fortsat styr på, hvem der forventeligt vinder.
Således også ved dette års mesterskaber, hvor Daniel Fynsk løb af med sejren for 8. gang i alt og alle mesterskaberne på rad og række.
Finalen stod mod Morten Edelbo, Østjylland, der blev besejret over 4 sæt med sejr i alle sættene til Daniel.
Daniel Fynsk vandt også double med makkeren Kent Straabaard, København, såvel som de tog sig af holdturneringen.
Der deltog 25 spillere ved mesterskaberne og det forlyder, at kammeratskabsaftenen var rigtig god med hygge, fællessang og god forplejning.
Resultatlisten kommer snarest, og kan ses på Aktivitetssiden
Dansk Politiidrætsforbund og PFA fortsætter det gode samarbejde. PÃ¥ billedet ses formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby og direktÃ
Det danske hold har netop afsluttet De Nordiske Politimesterskaber i Funktionel Fitness på Island – og endnu en gang viste de, at Danmark hører ti
Bronze til Danmark ved Europæiske Politimesterskaber i håndbold 2025. Det danske damelandshold deltog fra 13.-20. september i de Europæiske Politim
Den 16. og 17. september blev DPM i padel afviklet i henholdsvis Espergærde og Helsingør med Nordsjællands Politi som værter.Elite- og damerækken