Danmark er EUROPAMESTRE

EUROPAMESTRE – Danmark kæmpede til det allersidste og hev guldet med hjem!

Den 16. udgave af Europæiske Politimesterskaber i Håndbold blev afviklet i Balatonfüred, Ungarn i uge 38.

8 hold var tilmeldt, og ved lodtrækning fordelt i 2 puljer. Danmark havde trukket Ungarn, Frankrig og Schweiz i det indledende gruppespil. Især de forsvarende bronzevindere fra Frankrig, gav de danske drenge lidt udfordringer, men heldigvis blev det til en sejr til Danmark på 28-27. Og med 3 sejre i bagagen ventede Østrig i semifinalen.

Østrig nåede dog aldrig at blive rigtigt farlige for danskerne der kom foran fra start og gik til halvleg med en føring på 16-12. I 2. halvleg skruede danskerne endnu mere op for tempoet og kampen endte 33-24 til Danmark.

I finalen ventede Tyskland, til en historisk kamp af en finale. Tyskerne kom foran fra start og havde det generelle overtag i 1. halvleg, men danskerne gav ikke op og hang godt på. Tyskland kunne dog gå til halvleg med en 4 måls føring på 21-17. 2. halvlegs start var en kopi af 1. halvleg, og tyskerne formåede 2 gange at komme på en 5 måls føring. Men igen blev der ikke givet op, og danskerne formåede hver gang at kæmpe sig tilbage i kampen, og med ca. 3 min. tilbage stod den pludselig 31-32 i dansk favør. Men tyskerne kæmpede sig til endnu et mål, så den ordinære spilletid blev 32-32. Hermed stod den på forlænget spilletid, 2×5 min. Men heller ikke det var nok og den forlængede spilletid ender på 36-36, så endnu 2×5 min’s forlænget spilletid måtte der til. Og her var de danske drenge bedst! 1. halvleg vindes med 37-39, men tyskerne gav heller ikke op og kæmpede sig til 39-39. Heldigvis havde danskerne et par mål og et par redninger i sig endnu, så slut resultatet endte 39-41.

En sand gyser, og 31 års guldtørke er endelig forbi.

Kæmpe velfortjent tillykke til hele holdet!

/Maria Lundgaard, Holdleder

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

Julsøløbet 2025

Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha

Repræsentantskabsmøde i DPIF 2025

Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma

Kbh. Cup 1. afd. - 3. april 2025

Torsdag d. 3. april afviklede Orienteringsafdelingen i PI-København sæsonens første politi-orienteringsløb, hvor 41 løbere fik glæde af Jan Joha

DM i bordtennis 25.-26. marts 2025

Den 25. og 26. marts blev de Danske Politimesterskaber i bordtennis afholdt i Broager, Sønderjylland, med Padborg PI som arrangør.Dansk Politiidræt


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756