Danmarks Politilandshold i herrefodbold missede onsdag den 11. oktober kvalifikationen til næste års europamesterskaber, der afvikles i Tjekkiets hovedstad Prag.
Danmark skulle oprindelig igennem 2 kvalifikationskampe, hvor den første var hurtigt overstået, da Østrig af forskellige årsager ikke var i stand til at stille et slagkraftigt hold, hvorfor de meldte afbud. Ærgerligt for Danmark og DPIF, da vi allerede havde etableret et godt og udbytterigt samarbejde med Vejle Kommune om at afvikle kampen på Vejle Stadion.
Danmark skulle så møde Bulgarien på udebane, og det var derfor forventningsfulde spillere, der mødte meget tidligt i Kastrup Lufthavn tirsdag morgen med kurs mod Bulgariens hovedstad Sofia.
Landsholdstruppen blev indkvarteret på fodboldakademi med egne baner og meget fine forhold, og hvor kampen også skulle afvikles.
Danmark var desværre oppe mod et bedre hold, og det blev desværre til et 0-4 nederlag omend der blev vist mange godt takter af de mange debutanter, der havde fundet nåde for trænerteamet.
Det lover godt for fremtiden.
Succesfuldt DPM i Linjeløb afholdt i Kokkedal. Lørdag den 24. maj dannede det unikke cykelmiljø hos Service Course & Co i Kokkedal rammen om et
DM i Funktionel Fitness 2025 – En Dag med Sved, Vilje og FællesskabLørdag den 17. maj blev de danske politimesterskaber i Funktionel Fitness afhol
Rekorddeltagelse ved Danske Politimesterskaber i Maraton 2025 Søndag den 11. maj blev årets Danske Politimesterskaber i maraton afholdt i forbindels
Dansk deltagelse ved Nordisk Politiidrætsforbunds kongres i Tallinn Dansk Politiidrætsforbunds forretningsudvalg var i weekenden 9.–11. maj 2025 r