Danmark tilfreds med lodtrækningen til EM i håndbold i Silkeborg

Spændingen omkring lodtrækningen til det kommende Europamesterskab i håndbold for herrer, der afholdes i dagene 29. maj – 5. juni i Jysk Arene i Silkeborg, er nu udløst.
Det var efter lodtrækningen i Wien, i Det Europæiske Håndboldforbunds hovedkvarter i dag den 27. april, en nogenlunde tilfreds holdleder for det danske landshold, der fik en opringning om resultatet af lodtrækningen.
Som det ses af fotoet, så blev Danmarks modstandere Østrig, Frankrig og Grækenland, hvor landende mødes i nævnte rækkefølge.
I modsatte pulje blev placeret Tyskland, Ungarn, Norge og Schweitz.

Det er vanskelig at udpege nogen favorit i puljerne udover, at Tyskland sædvanligvis går meget seriøst til værks i deres forberedelser til disse mesterskaber. Det forlyder også var velunderrettet kilde i det norske, at Norge stiller med et nyt, ungt og spændende hold.
I Danmarks pulje er Frankrig altid en vanskelig modstander, hvor Østrig og Grækenland er nye bekendtskaber, som Danmark ikke tidligere har spillet imod.

Åbningskampen kommer således til at bestå af Danmark – Østrig.

Se nyheden her på Det Europæiske Håndboldforbunds hjemmeside.
https://www.eurohandball.com/en/news/en/fifteenth-uspe-handball-championship-in-denmark/

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

Årets sportsnavn i Dansk Politiidrætsforbund 2025

Årets sportsnavn 2025 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Kathrine Juul

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2025, Lars Fredenslund

DPIF indstillede Lars Fredenslund, medlem og formand for Golfudvalget under DPIF, til Ildsjæleprisen 2025 med følgende ord: Lars har siden 2015 vær

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2025, Søren Oliver Borum Nielsen

Kolding & Fredericia PI indstillede Søren Oliver Borum Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Søren er ikke blot en stærk idr

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2025, Martin Boesgaard Nielsen

PI Nordsjælland indstillede, Martin Boesgaard Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Martin har siden han blev medlem af bestyrelse


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756