Danmark var stolt vært for de Nordiske Politimesterskaber i orienteringsløb fra den 10.-13. september 2024. Mesterskaberne blev afholdt i Billund, hvor vi havde den unikke mulighed for at løbe sprintstafetten i selveste LEGOLAND. Mellemdistance- og langdistanceløbene blev afviklet i det naturskønne område omkring Frederikshåb Plantage og Randbøl Hede.
Politilandshold fra Sverige, Norge, Finland, Estland og Danmark deltog i denne spændende sportsbegivenhed. Deltagerne løb hurtigt gennem skovene for at finde posterne, og konkurrencen var intens. Selvom det danske landshold ikke markerede sig i sprintstafetten om tirsdagen, tog Eskil Schønning revanche senere på ugen. Onsdag og torsdag løb han fra resten af feltet og kan nu stolt kalde sig dobbelt nordisk mester. Stort tillykke til Eskil!
Alle resultater og billeder fra mesterskabet vil blive uddybet yderligere i den næste udgivelse af Politiidræt, hvor vi vil dække alle detaljer og højdepunkter fra begivenheden.
Vi takker alle deltagere fra Sverige, Norge, Finland, Estland og Danmark for deres fantastiske bidrag og engagement. Dette mesterskab har endnu engang vist, at Nordens politiidrætsfællesskab er både stærkt og levende.
Resultatlister og flere billeder vil kunne ses på hjemmesiden under aktivitetskalender.
Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha
Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma
Torsdag d. 3. april afviklede Orienteringsafdelingen i PI-København sæsonens første politi-orienteringsløb, hvor 41 løbere fik glæde af Jan Joha
Den 25. og 26. marts blev de Danske Politimesterskaber i bordtennis afholdt i Broager, Sønderjylland, med Padborg PI som arrangør.Dansk Politiidræt