Dansk Politiidrætsforbund fornyer partnerskabet med PFA Pension

Dansk Politiidrætsforbund og PFA fortsætter det gode samarbejde. På billedet ses direktør for PFA Søren Bang Palfelt og formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby.

Det er med stor glæde, at vi kan meddele, at PFA har valgt at forlænge samarbejdsaftalen med Dansk Politiidrætsforbund (DPIF). Denne aftale markerer starten på en ny fase, hvor begge parter ser frem til et endnu tættere og mere dynamisk samarbejde. PFA vil fortsat spille en synlig rolle i vores medlemsblade, hvilket styrker deres engagement i politiidrætten og det danske idrætsfællesskab.

Formand Henrik Sønderby udtaler: ”Vi er meget glade for, at PFA har valgt at forlænge samarbejdsaftalen med DPIF og fortsat støtte op omkring politiidrætten. Det er et samarbejde, som vi sætter stor pris på, og som vil komme vores medlemmers sundhed og trivsel til gode. Sammen kan vi skabe endnu bedre muligheder for fysisk aktivitet og fællesskab i politiidrætten.”

Nils Balck, kundechef i PFA, tilføjer: ”Vi er meget tilfredse med at kunne forlænge samarbejdet med DPIF. Denne aftale giver os mulighed for at styrke vores tilstedeværelse og synliggøre vores værditilbud over for medlemmerne. Vi ser frem til at støtte politiidrættens vigtige arbejde og bidrage til fællesskabet og sundheden blandt politiets medarbejdere.”

Hvis du vil vide mere om, hvad PFA Pension konkret kan tilbyde dig, så læs mere på www.pfa.dk

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

Overskrift: Dansk Politiidrætsforbund indgår samarbejdsaftale med STAI®

På billedet ses direktør og founder af STAI, Jytte Bille og formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby. Det er med stor glæde, at Dans

DM i badminton & skydning 3.-4. marts 2025

Danske Politimesterskaber i Badminton og Skydning 2025 – En Succes!Mandag den 3. marts og tirsdag den 4. marts blev de danske politimesterskaber i b

Årets sportsnavn i Dansk Politiidrætsforbund 2024

Årets sportsnavn 2024 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Eskil Schønni

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2024, Jesper Compier

PI Aarhus indstillede, Jesper Compier til årets Ildsjælepris 2024 med følgende ord: Jesper Press Compier kom til Østjyllands politi som elev i 200


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756