
Dansk Politiidrætsforbund og PFA fortsætter det gode samarbejde. På billedet ses direktør for PFA Søren Bang Palfelt og formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby.
Det er med stor glæde, at vi kan meddele, at PFA har valgt at forlænge samarbejdsaftalen med Dansk Politiidrætsforbund (DPIF). Denne aftale markerer starten på en ny fase, hvor begge parter ser frem til et endnu tættere og mere dynamisk samarbejde. PFA vil fortsat spille en synlig rolle i vores medlemsblade, hvilket styrker deres engagement i politiidrætten og det danske idrætsfællesskab.
Formand Henrik Sønderby udtaler: ”Vi er meget glade for, at PFA har valgt at forlænge samarbejdsaftalen med DPIF og fortsat støtte op omkring politiidrætten. Det er et samarbejde, som vi sætter stor pris på, og som vil komme vores medlemmers sundhed og trivsel til gode. Sammen kan vi skabe endnu bedre muligheder for fysisk aktivitet og fællesskab i politiidrætten.”
Nils Balck, kundechef i PFA, tilføjer: ”Vi er meget tilfredse med at kunne forlænge samarbejdet med DPIF. Denne aftale giver os mulighed for at styrke vores tilstedeværelse og synliggøre vores værditilbud over for medlemmerne. Vi ser frem til at støtte politiidrættens vigtige arbejde og bidrage til fællesskabet og sundheden blandt politiets medarbejdere.”
Hvis du vil vide mere om, hvad PFA Pension konkret kan tilbyde dig, så læs mere på www.pfa.dk
Årets sportsnavn 2025 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Kathrine Juul
DPIF indstillede Lars Fredenslund, medlem og formand for Golfudvalget under DPIF, til Ildsjæleprisen 2025 med følgende ord: Lars har siden 2015 vær
Kolding & Fredericia PI indstillede Søren Oliver Borum Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Søren er ikke blot en stærk idr
PI Nordsjælland indstillede, Martin Boesgaard Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Martin har siden han blev medlem af bestyrelse