Danske mesterskaber i håndbold 2014

De Danske Politimesterskaber i håndbold er afviklet med Roskilde PI som arrangør i Roskildehallerne.
Mesterskaberne var for ca. en måned siden en positiv oplevelse i forhold til antallet af deltagende hold, da eliterækken var fyldt op såvel som A-rækken på herresiden var bestykket med 8 hold. Damerækken bestod af 9 hold, hvilket har stabiliseret sig gennem de seneste år.
Som mesterskaberne nærmede sig indløb afbuddene og de allerseneste afbud – 2 stk. – indløb om søndagen mindre en 15 timer før der blev fløjtet op til første kamp.
Der har været givet forskellige begrundelser for afbuddene, men grundlæggende, så har holdene angivet, at der ikke kunne samles tilstrækkeligt med spillere til at stille hold.
Ærgerligt for turneringen og naturligvis ærgerligt for de deltagende hold og turneringsledelsen, der har lagt et meget stort arbejde i at skabe gode rammer for mesterskaberne og for kammeratskabsaftenen.
Håndboldudvalget har som følge af disse afbud været samlet adskillige gange, og har lavet 5 forskellige versioner af turneringsplanen efterhånden som afbuddene indløb.

Mesterskabet blev til gengæld både godt og spændende, og på damesiden var det endnu engang København 1, der løb med mesterskabstitlen. Bedste spiller blev Lena Hyldekjær fra København 1.
På herresiden var det Århus PI, der løb af med titlen i en tæt kamp med Sydøstjylland og med de tætte cifre 19-18.
Her tilfaldt titlen som bedste spiller Paw Peters, Sydøstjylland, der næsten alene mand formåede at holde sit hold inde i kampen om mesterskabet.
Alle resultater vil snarest blive lagt på hjemmesiden.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DM i Landevejscykling 24. maj 2025

Succesfuldt DPM i Linjeløb afholdt i Kokkedal. Lørdag den 24. maj dannede det unikke cykelmiljø hos Service Course & Co i Kokkedal rammen om et

DM i Funktionel Fitness 17. maj 2025

DM i Funktionel Fitness 2025 – En Dag med Sved, Vilje og FællesskabLørdag den 17. maj blev de danske politimesterskaber i Funktionel Fitness afhol

DM i maraton 11. maj 2025

Rekorddeltagelse ved Danske Politimesterskaber i Maraton 2025 Søndag den 11. maj blev årets Danske Politimesterskaber i maraton afholdt i forbindels

Nordisk Politiidrætsforbunds kongres i Tallinn

Dansk deltagelse ved Nordisk Politiidrætsforbunds kongres i Tallinn Dansk Politiidrætsforbunds forretningsudvalg var i weekenden 9.–11. maj 2025 r


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756