Høj sol, 18-19 grader, let vind, Valby Idrætspark, kunststofbaner, 11 herrehold og 5 damehold fra alle dele af landet – alt der burde sikre grundlaget for et succesrigt Dansk Politimesterskab i 7-mandsfodbold og med PI-København som arrangør.
Og lad det være sagt med det samme – det blev en stor succes med mange spændende og velspillede kampe – glade gensyn med kollegaer fra hele landet, der kunne konstatere at alt kørte efter tidsplanen og at de rigtige vindere blev fundet – syntes især dem der vandt.
Hos damerne vandt Københavns Vestegn med Politiskolen/Midt- og Vestsjælland på sølvmedaljeskamlen og København med bronze.
Herrernes mesterskab tog København-St. Bellahøj 2 sig af med Københavns Vestegn på 2. pladsen og København-St. Bellahøj 1 på 3. pladsen.
Fuldstændig resultatliste kommer snarest på Aktivitetssiden.
Tak til PI-København for et meget fint arrangement, hvor de aktive allerede ser frem til næste års mesterskab.
Succesfuldt DPM i Linjeløb afholdt i Kokkedal. Lørdag den 24. maj dannede det unikke cykelmiljø hos Service Course & Co i Kokkedal rammen om et
DM i Funktionel Fitness 2025 – En Dag med Sved, Vilje og FællesskabLørdag den 17. maj blev de danske politimesterskaber i Funktionel Fitness afhol
Rekorddeltagelse ved Danske Politimesterskaber i Maraton 2025 Søndag den 11. maj blev årets Danske Politimesterskaber i maraton afholdt i forbindels
Dansk deltagelse ved Nordisk Politiidrætsforbunds kongres i Tallinn Dansk Politiidrætsforbunds forretningsudvalg var i weekenden 9.–11. maj 2025 r