I disse dage afvikles de 3. europæiske politimesterskaber i kvindehåndbold med Det Tyske Politiidrætsforbund som arrangør. Rammerne er byen Damp ved Østersøkysten mellem Kiel og Flensborg.
Danmark lagde ud mod de europæiske mestre fra Frankrig, og leverede i 1. halvleg en stærk indsats. Dog rakte kræfterne ikke alle 60 minutter, og Frankrig trak fra med slutsejr på 18-26.
Tyskernes styrke i den indledende storsejr over Holland var vanskelig at vurdere, og kampen mod netop Tyskland om onsdagen viste da også, at de havde langt mere i sig. Det blev da også den ventede sejr, omend den blev noget stor efter pigernes opfattelse. Hele 33-17 sejrede Tyskland med. Tyskland udtalte efterfølgende, at det var holdets hidtil bedste præstation overhovedet.
Idag fik Danmark så den ventede sejr over Holland, der blev besejret med 25-14 efter optimistisk og engageret spil af de danske piger.
Fredag er hviledag for Danmark, der slutter mesterskaberne af lørdag med kamp mod Norge, der efter dagens knebne sejr over Frankrig, bragte ny spænding ind i mesterskaberne.
Læs og følg med i resultaterne her www.epm-handball-frauen.de
Fyn Open i Golf 2025 – God stemning og flotte forhold i OdenseFredag den 2. maj blev årets Fyn Open i Golf 2025 afviklet på den smukke bane i Oden
Danske Politimesterskaber i Håndbold 2025: To dage med intens fight og stor håndboldglæde i Nykøbing Falster 🤾♀️🤾♂️Den 23. og
Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha
Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma