Danmark deltog i de europæiske politimesterskaber i Sofia, Bulgarien, med seks repræsentanter i forskellige vægtklasser. Mesterskaberne blev indledt fredag den 14. juni med en åbningsceremoni, hvor alle deltagende lande blev præsenteret, hvorefter konkurrencerne gik i gang.
Selvom det desværre ikke blev til nogen podiepladser for de danske deltagere, præsterede alle vores kæmpere på et meget højt niveau og leverede generelt gode og tætte kampe. Der var masser af intensitet og sportsånd i deres præstationer, hvilket de kan være stolte af.
Danmark deltog desvæære ikke i holdturneringen, da vi ikke havde kæmpere i alle de forskellige vægtklasser, hvilket er en forudsætning for at stille op i denne kategori.
Trods manglende medaljer var deltagelsen i mesterskaberne en værdifuld oplevelse for de danske kæmpere, og deres indsats er et stærkt udtryk for deres dedikation til sporten.
Flere billeder fra mesterskaberne vil kunne ses på hjemmesiden under aktivitetskalenderen.
På billedet ses direktør og founder af STAI, Jytte Bille og formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby. Det er med stor glæde, at Dans
Danske Politimesterskaber i Badminton og Skydning 2025 – En Succes!Mandag den 3. marts og tirsdag den 4. marts blev de danske politimesterskaber i b
Årets sportsnavn 2024 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Eskil Schønni
PI Aarhus indstillede, Jesper Compier til årets Ildsjælepris 2024 med følgende ord: Jesper Press Compier kom til Østjyllands politi som elev i 200