
30.06.2022
Fra trænerteamet har vi modtaget følgende om kvindernes indsats ved Europamesterskaberne i fodbold, der blev afviklet i Trondheim i Norge:
”Danmarks målsætning var allerede opfyldt efter den flotte 3-1 sejr i åbningskampen mod Tjekkiet, hvortil alt blev sat ind mod Frankrig og Norge. På trods af en vovet taktik mod Frankrig og en helteindsats mod Norge, var det lige nøjagtigt ikke nok til en semifinaleplads, da begge kampe blev knebent tabt med 2-1. Så tæt på, på trods af Danmark var i en decideret dynamitpulje.
Efter 3 kampe på 3 dage, var der ikke mere benzin på tanken, og Danmark endte med endnu et smalt nederlag til Storbritannien om 5.-6.-pladsen.
Trænerteamet kan se tilbage på et EPM med stor tilfredshed, hvor en fantastisk gruppe kvinder har sået frø om en ny æra for dansk politifodbold.”
Det er med stor glæde, at Dansk Politiidrætsforbund og STAI kan meddele, at deres partnerskab forlænges endnu engang. Aftalen bygger videre på et
Danmark godt repræsenteret ved EM i Cross i Holland.Dansk Politiidrætsforbund var igen stærkt repræsenteret, da både dame- og herrelandsholdet de
Nordsjælland triumferer ved årets danske politimesterskaber i Mixvolley.Den prestigefyldte turnering blev afviklet den 11. og 12. november i Gentoft
Dansk Politiidrætsforbund og PFA fortsætter det gode samarbejde. På billedet ses formand for Dansk Politiidrætsforbund Henrik Sønderby og direkt