Mountainbike vintercuppen er skudt i gang i Esbjerg

Vi har modtaget følgende fra Anders Pille, Esbjerg PI:

“Så blev MTB vintercuppen igen i år skudt i gang, og denne gang af Esbjerg PI på en ” rigtig ” mtb rute i Sdr. Plantage ved Varde.
Vi havde på forhånd ” budt op til dans ” ved i indbydelsen at annoncere at Sdr. Plantage og ruten som løbet afvikles på benyttes til UCI løb på MTB. Dog undlod vi i indbydelsen at nævne navne på passager som, ” slugten, den stejle og sandkassen ” for ikke at skræmme nogen væk på forhånd, idet tanken var at give alle en mulighed for at køre en udfordrende rute med flow, men hvor der på de stejle eller tekniske op og nedkørsler også var mulighed for en B rute. Dermed syntes vi, at ruten gav den tekniske og modige rytter mulighed for at teste talentet af og den rolige, eller fornuftige rytter mulighed for at komme godt rundt og lige så vigtigt sikkert i mål.
Af erfaring ved vi at deltagernes tekniske kunnen og mod spænder lige fra nybegynderen til licens ryttere.
Af den livlige snak efter løbet, hvor der blev grinet og ruten rost i høje toner er jeg sikker på, vi kom godt i gang med vintercuppen. Det hele selvfølgelig hjulpet godt på vej af et fantastisk efterårsvejr og elektronisk tidtagning, så rytterne efterfølgende kunne sammenligne tider og se, hvor løbet enten blev vundet eller tabt.
Arrangementet blev rundet af på militærets kaserne i Varde, med hygge og præmieoverrækkelse og for nogle dagens næste højdepunkt, kasernens buffet… (det var der flere som huskede fra sidste gang og glædede sig til)
Vintercuppen består af 5 – 6 afdelinger arrangeret af forskellige idrætsforeninger, og der dystes i forskellige aldersklasser, dame og begynderklasse, så alle får en ligeværdig kamp, når der i sidste ende skal findes en samlet vinder for hver klasse.
Jeg håber, at flere kan få lyst til at deltage, for der er plads til alle, nybegynderen, eksperten, dem i dårlig form og dem i god form.”
Resultatet kan ses under “Aktivitetskalenderen”.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DM i maraton 10. maj 2026

Flot afvikling af DPM i maraton ved Copenhagen Marathon 2026. Søndag den 10. maj blev årets Danske Politimesterskaber i maraton afholdt i forbindels

Politiet tog bronzen ved DM i Feltsport

Politiet tog bronzen ved DM i Feltsport. Den 8. maj 2026 skrev Dansk Politi et lille stykke historie, da et hold fra DPIF for første gang i årtier s

DM i orienteringsløb & sprint 2026

Flotte dage ved DPM i orienteringsløb 2026. Den 5., 6. og 7. maj blev årets danske politimesterskaber i orienteringsløb afholdt af Aalborg PI og Ra

Le Mans Gokart Grand Prix 2026

Tradition, fart og fællesskab i Vandel. Gode traditioner er værd at holde fast i – og én af de stærkeste i politiet er det årlige gokart Le Man


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756