Esbjerg Politis Idrætsforening og Erik Lindholdt har inviteret til orienteringsløb på Færøerne. Ja – du så rigtigt – orienteringsløb på Færøerne. En ide, der er groet gennem det seneste års tid og som nu er manifesteret sig i invitationen, der har ligget på hjemmesiden på aktivitetskalenderen et stykke tid.
Løbet hedder fortsat Bakskuldløbet (også når det løbes på Færøerne) og finder sted den 17. juni 2017.
Erik Lindholdt oplyser, at status netop nu er 87 tilmeldte deltagende orienteringsløbere ved udløb af deadline den 1. december.
Mange har valgt at tage deres familie med, som foruden at yde opbakning til løberne også sammen har valgt at opleve Færøerne på nærmeste hold.
Erik Lindholdt oplyser at selvom deadline er passeret, så vil det være muligt fortsat at finde plads til løbere, der kunne tænke sig at deltage. Det haster dog, og man skal være lidt “vaks ved havelågen”, da pladserne er begrænsede på færgen Smyril Line og med fly.
Søndag den 1. juni 2025 blev der igen sat tempo på gaderne i Kolding, da Kolding og Fredericia Politiidrætsforening for andet år i træk afholdt D
Politilandsholdet i golf er udtaget:Søndag den 1. juni 2025 afholdt golfudvalget under Dansk Politiidrætsforbund udtagelsesmatch til det danske poli
Succesfuldt DPM i Linjeløb afholdt i Kokkedal. Lørdag den 24. maj dannede det unikke cykelmiljø hos Service Course & Co i Kokkedal rammen om et
DM i Funktionel Fitness 2025 – En Dag med Sved, Vilje og FællesskabLørdag den 17. maj blev de danske politimesterskaber i Funktionel Fitness afhol