Politidirektørforeningens ildsjælepris 2023, Brian

Gert Østergård, formand for Holstebro PI indstillede, Brian Alstrup Højgaard fra Holstebro PI, til årets ildsjælepris 2023 med følgende ord:

Brian har gennem en årrække været kasserer for Holstebro PI. Det er en vigtig funktion, som han har varetaget pligtopfyldende og til stor glæde for foreningens medlemmer. Samtidig er Brian meget aktiv med bl.a. at arrangere Arbejdspladsernes Motionsuge, som Holstebro PI hvert år afvikler til gavn for alle ansatte på hovedstationen i Holstebro og i PAC (Politiets Administrative Center).

Brian har lige siden padel sportens start i Danmark været en meget aktiv udøver af sporten. Han har opnået høje resultater ved div. padel-stævner i Danmark. Ligeledes er Brian en aktiv golfspiller, hvor han også har arrangeret kredsmesterskaber i golf flere gange.

Sideløbende med at Brian selv er en aktiv sportsudøver og kasserer i Holstebro PI, har Brian nu foreløbig 2 år i træk arrangeret padel-stævnet ”Holstebro Open”. Herigennem har han vist stort indsigt i padel-sportens regler, og han har samtidig vist, at han kan arrangere og gennemføre store turneringer, hvor han til alles tilfredshed får afviklet de planlagte stævner.

Senest har Brian i 2023 været tovholder på at arrangere danmarkshistoriens første DPM i padel, som blev afviklet i Holstebro i november måned. Samtidig med at Brian var aktiv arrangør, havde han også overskud til selv at deltage i turneringen, hvor han i elite-rækken kæmpede sig til en flot bronzemedalje.

Som formand for Holstebro PI er det en fornøjelse at have en person som Brian i bestyrelsen, idet han udviser stor arbejdsevne og initiativ i bestyrelsesarbejdet.

Holstebro PI vil som forening bestemt ikke være den samme uden Brian Alstrup Højgaard, og hans mange års engagement i foreningen gør, at vi finder ham særdeles egnet som kandidat til ildsjæleprisen 2023.

Politidirektør Helle Kyndesen overrakte prisen til Brian i forbindelse med nytårsparolen hos Midt- og Vestjyllands Politi. Brian blev meget glad for ”prisen” og de tilhørende gaver fra DPIF.

Dansk Politiidrætsforbund ønsker tillykke med prisen.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

Årets sportsnavn i Dansk Politiidrætsforbund 2025

Årets sportsnavn 2025 for årets største idrætspræstation i Dansk Politiidrætsforbund skulle igen kåres og valget faldt i år på Kathrine Juul

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2025, Lars Fredenslund

DPIF indstillede Lars Fredenslund, medlem og formand for Golfudvalget under DPIF, til Ildsjæleprisen 2025 med følgende ord: Lars har siden 2015 vær

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2025, Søren Oliver Borum Nielsen

Kolding & Fredericia PI indstillede Søren Oliver Borum Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Søren er ikke blot en stærk idr

Politidirektørforeningens ildsjælepris 2025, Martin Boesgaard Nielsen

PI Nordsjælland indstillede, Martin Boesgaard Nielsen til årets Ildsjælepris 2025 med følgende ord: Martin har siden han blev medlem af bestyrelse


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756