Politidirektørforeningens ildsjælepris 2023, Brian

Gert Østergård, formand for Holstebro PI indstillede, Brian Alstrup Højgaard fra Holstebro PI, til årets ildsjælepris 2023 med følgende ord:

Brian har gennem en årrække været kasserer for Holstebro PI. Det er en vigtig funktion, som han har varetaget pligtopfyldende og til stor glæde for foreningens medlemmer. Samtidig er Brian meget aktiv med bl.a. at arrangere Arbejdspladsernes Motionsuge, som Holstebro PI hvert år afvikler til gavn for alle ansatte på hovedstationen i Holstebro og i PAC (Politiets Administrative Center).

Brian har lige siden padel sportens start i Danmark været en meget aktiv udøver af sporten. Han har opnået høje resultater ved div. padel-stævner i Danmark. Ligeledes er Brian en aktiv golfspiller, hvor han også har arrangeret kredsmesterskaber i golf flere gange.

Sideløbende med at Brian selv er en aktiv sportsudøver og kasserer i Holstebro PI, har Brian nu foreløbig 2 år i træk arrangeret padel-stævnet ”Holstebro Open”. Herigennem har han vist stort indsigt i padel-sportens regler, og han har samtidig vist, at han kan arrangere og gennemføre store turneringer, hvor han til alles tilfredshed får afviklet de planlagte stævner.

Senest har Brian i 2023 været tovholder på at arrangere danmarkshistoriens første DPM i padel, som blev afviklet i Holstebro i november måned. Samtidig med at Brian var aktiv arrangør, havde han også overskud til selv at deltage i turneringen, hvor han i elite-rækken kæmpede sig til en flot bronzemedalje.

Som formand for Holstebro PI er det en fornøjelse at have en person som Brian i bestyrelsen, idet han udviser stor arbejdsevne og initiativ i bestyrelsesarbejdet.

Holstebro PI vil som forening bestemt ikke være den samme uden Brian Alstrup Højgaard, og hans mange års engagement i foreningen gør, at vi finder ham særdeles egnet som kandidat til ildsjæleprisen 2023.

Politidirektør Helle Kyndesen overrakte prisen til Brian i forbindelse med nytårsparolen hos Midt- og Vestjyllands Politi. Brian blev meget glad for ”prisen” og de tilhørende gaver fra DPIF.

Dansk Politiidrætsforbund ønsker tillykke med prisen.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

EM kvalifikationskamp fodbold 20.-22. oktober 2026

Danmark skal til EPM i Sofia efter nervepirrende drama. De danske politiherrer sikrede sig billetten til Europamesterskabet i fodbold i 2027 efter en

Kredsmesterskab i padel samlede 44 spillere i Vejle

Torsdag den 24. september dannede Vejle Padelcenter – Danmarks absolut fedeste padelcenter – ramme om årets kredsmesterskab i padel for Sydøstjy

DM i Mixvolley 2026

Fyn løb med guldet ved DPM i Mixvolley 2026. Søndermarkshallen i Vejle dannede rammen om årets Danske Politimesterskab i Mixvolley, hvor 120-130 de

Gravelløb 2026

Ronde Van Bjerre: Gravel, fællesskab og konkurrence. 21 ryttere stod torsdag den 10. september klar, da starten gik til den allerførste udgave af Ro


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756