PI Aarhus indstillede, Martin Hjorth Petersen til årets Ildsjælepris 2024 med følgende ord:
Martin Hjorth Petersen kom til Østjyllands politi som elev i 2018 hvor han ret hurtigt viste sin interesse for politiidrætten. Siden han blev fastansat efter Corona og padelsportens invasion i danskernes liv har han været primus motor for at medlemmerne i PI Aarhus kunne deltage i firmaturneringen i flere rækker. Det har været et kæmpe tilløbsstykke og flere turneringer er blevet afholdt med mange deltagere og med stor succes.
Ud over hans høje engagement for padel, står Martin også altid klar til at hjælpe ved øvrige arrangementer i PI. Blandt andet har Martin hjulpet til årets DHL-stafet og er generelt altid klar, uanset hvor der mangles en hjælpende hånd.
Martin brænder for politiidrætten og for at aktivere vores medlemmer i sportsligt og socialt regi. Han er god til at inddrage nytilkomne elever gennem hans virke som vejleder i beredskabet.
Martin, som pt. er udstationeret i Grønland, fik overrakt prisen af sin kollega Camilla Nottelmann i Maniitsoq i forbindelse med nytårsparolen i Grønland, hvor politidirektør Bjørn Bay holdt tale.
Dansk Politiidrætsforbund ønsker tillykke med prisen.
Fyn Open i Golf 2025 – God stemning og flotte forhold i OdenseFredag den 2. maj blev årets Fyn Open i Golf 2025 afviklet på den smukke bane i Oden
Danske Politimesterskaber i Håndbold 2025: To dage med intens fight og stor håndboldglæde i Nykøbing Falster 🤾♀️🤾♂️Den 23. og
Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha
Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma