Politiets idrætsforening, Københavns formand Gunnar Nørager udtaler ved tildeling af Politidirektørforeningens ildsjælepris:
Mogens har siden sin start i politiet i 1969 været aktiv i Pi-København, som idrætsudøver, men også som frivillig ildsjæl for foreningen.
Mogens var blandt andet med til at stifte motionsafdelingen i 1986.
Derudover har Mogens været sekretær i FU 1981- 1993, og i 1993 blev han valgt som næstformand for FU, hvor han var frem til år 2000.
Mogens har også været redaktør på idrætsbladet og været med fra det var Pi-Nyt på et stykke grønt papir, som kom med tjenestepost til Politiidræt, som vi kender det i dag.
I år 2012 oprettede Mogens vores hjemmeside og frem til oktober 2020 har Mogens sørget for at vedligeholde og opdatere den. Og i 2013 kom Pi-København også på Facebook, også denne side har Mogens sørget for at vedligeholde og opdatere.
Sidst men ikke mindst skal støtteforeningen nævnes, som blev skiftet i 1991. Mogens har siddet i bestyrelsen fra start og blev i 2017 valgt som formand.
Hvis ikke Mogens er en ildsjæl, ja hvem er så. Der skal lyde et stort tak til Mogens for hans mange års arbejde for Pi-København og politiidræt.
Politiets Idrætsforening, København ønsker tillykke
Gunnar Nørager, formand.
—
Formanden for Politidirektørforeningen, Lene Frank, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi skrev følgende til Mogens:
“Kære Mogens
Politidirektørforeningen uddeler hvert år 3 priser til ildsjæle indenfor politiidrætten. Tildelingen sker på baggrund af indstilling fra DPIF og består rent fysisk af et gavekort.
Vi har i år besluttet at tildele en af priserne til dig. Det sker på baggrund af ovennævnte indstilling fra Politiets Idrætsforening i København.
Politiidrætten har en vigtig funktion for politiet. Det gælder i forhold til vores fysiske form, men ikke mindst til at understøtte vores sociale fællesskab. Politidirektørforeningen vil med sine ildsjælspriser påskønne det store arbejde, som de mange frivillige leverer. Og det er du netop et rigtigt godt eksempel på.
Med venlig hilsen
Lene Frank
Politidirektør
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi”
Fyn Open i Golf 2025 – God stemning og flotte forhold i OdenseFredag den 2. maj blev årets Fyn Open i Golf 2025 afviklet på den smukke bane i Oden
Danske Politimesterskaber i Håndbold 2025: To dage med intens fight og stor håndboldglæde i Nykøbing Falster 🤾♀️🤾♂️Den 23. og
Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha
Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma