Station Bellahøj, København, dansk mester i 7-mands fodbold

Er Station Bellahøj uovervindelig i 7-mands fodbold.
Ja – det må de umiddelbare svar være.
Ved gårsdagens danske politimesterskaber i 7-mands fodbold på banerne ved Viby Stadion i Aarhus, var Station Bellahøj endnu engang helt urørlige og vandt i overlegen stil mesterskabet efter finalesejr på 2-0 over Helsingør.
Faktisk så overlegen, at der ikke blev scoret mod holdet – hverken i den indledende pulje eller i finalen.
Helsingør skal dog have ros for ikke blot at lægge sig på ryggen og have givet op på forhånd. Holdet havde en kæmpe dobbeltchance for at kunne bringe sig foran midt i første halvleg, men chancerne blev brændt og Bellahøj kørte sejren hjem på tilpas klogt spil og udnyttelse af egne chancer.
8 hold stillede til finalestævnet og der var mange tætte og jævnbyrdige kampe, hvor kun Bellahøj formåede at skille sig ud og hurtigt sikre sig puljesejren i den ene pulje, mens den anden pulje var meget mere jævnbyrdig.
Først i sidste kamp blev placeringerne afgjort, da Helsingør klarede uafgjort mod Aalborg. Det betød at bronzekampen skulle stå mellem arrangørerne fra Aarhus 1 og Esbjerg, og her viste Aarhus 1 ikke særlig stor gæstfrihed og spillede sig til bronzemedaljerne med en sejr på 6-1.
Finalekampen blev i øvrigt på fremragende vis ledet af kollega Sandi Putros, der til daglig dømmer i 2. division.
Se resultaterne her.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

DM i Landevejscykling 24. maj 2025

Succesfuldt DPM i Linjeløb afholdt i Kokkedal. Lørdag den 24. maj dannede det unikke cykelmiljø hos Service Course & Co i Kokkedal rammen om et

DM i Funktionel Fitness 17. maj 2025

DM i Funktionel Fitness 2025 – En Dag med Sved, Vilje og FællesskabLørdag den 17. maj blev de danske politimesterskaber i Funktionel Fitness afhol

DM i maraton 11. maj 2025

Rekorddeltagelse ved Danske Politimesterskaber i Maraton 2025 Søndag den 11. maj blev årets Danske Politimesterskaber i maraton afholdt i forbindels

Nordisk Politiidrætsforbunds kongres i Tallinn

Dansk deltagelse ved Nordisk Politiidrætsforbunds kongres i Tallinn Dansk Politiidrætsforbunds forretningsudvalg var i weekenden 9.–11. maj 2025 r


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756