Station Bellahøj, København, dansk mester i 7-mands fodbold

Er Station Bellahøj uovervindelig i 7-mands fodbold.
Ja – det må de umiddelbare svar være.
Ved gårsdagens danske politimesterskaber i 7-mands fodbold på banerne ved Viby Stadion i Aarhus, var Station Bellahøj endnu engang helt urørlige og vandt i overlegen stil mesterskabet efter finalesejr på 2-0 over Helsingør.
Faktisk så overlegen, at der ikke blev scoret mod holdet – hverken i den indledende pulje eller i finalen.
Helsingør skal dog have ros for ikke blot at lægge sig på ryggen og have givet op på forhånd. Holdet havde en kæmpe dobbeltchance for at kunne bringe sig foran midt i første halvleg, men chancerne blev brændt og Bellahøj kørte sejren hjem på tilpas klogt spil og udnyttelse af egne chancer.
8 hold stillede til finalestævnet og der var mange tætte og jævnbyrdige kampe, hvor kun Bellahøj formåede at skille sig ud og hurtigt sikre sig puljesejren i den ene pulje, mens den anden pulje var meget mere jævnbyrdig.
Først i sidste kamp blev placeringerne afgjort, da Helsingør klarede uafgjort mod Aalborg. Det betød at bronzekampen skulle stå mellem arrangørerne fra Aarhus 1 og Esbjerg, og her viste Aarhus 1 ikke særlig stor gæstfrihed og spillede sig til bronzemedaljerne med en sejr på 6-1.
Finalekampen blev i øvrigt på fremragende vis ledet af kollega Sandi Putros, der til daglig dømmer i 2. division.
Se resultaterne her.

Dansk Politiidrætsforbund

Velkommen til et fællesskab, hvor passion for sport og et dedikeret engagement mødes.

Dansk Politiidrætsforbund er stolt af at være det samlende punkt for politiansatte over hele landet, der ønsker at dyrke sport og som værdsætter kammeratskab med kolleger og sund konkurrence.

Nyheder

Fyn Open i Golf 2025

Fyn Open i Golf 2025 – God stemning og flotte forhold i OdenseFredag den 2. maj blev årets Fyn Open i Golf 2025 afviklet på den smukke bane i Oden

DM i håndbold 23.-24. april 2025

Danske Politimesterskaber i Håndbold 2025: To dage med intens fight og stor håndboldglæde i Nykøbing Falster 🤾‍♀️🤾‍♂️Den 23. og

Julsøløbet 2025

Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha

Repræsentantskabsmøde i DPIF 2025

Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma


Nyhedsarkiv

Tak til vores samarbejdspartnere:

Hummel
PFA
Lån & Spar
SPORT 24
Resorb®
Popermo Forsikring GS
FL Marketing
STAI

Dansk Politiidrætsforbund
Københavns Vestegns Politi
Birkelundsvej 2
DK-2620 Albertslund

Telefon +45 2880 0067
info@politisport.dk

CVR nr. 31907756