Ved de netop afsluttede Europæiske politimesterskaber i skydning, der blev afviklet i Tyskland i Suhl, blev der uddelt fornem hæder til Jan Poulsen og Børge Bladsgaard for deres mangeårige deltagelse i og ved Europæiske Politimesterskaber såvel som deres indsat for skydningen generelt.
Jan og Børge har mere eller mindre kørt parallelt i forhold til både deltagelse ved de Europæiske mesterskaber og også i skydeudvalget under Dansk Politiidrætsforbund.
De havde begge debut ved de Europæiske politimesterskaber i 1983, der blev afviklet med Danmark som arrangør og på begges hjemmebane i Vingsted.
Begge har været deltagere på samtlige mesterskaber siden og frem til nu i 2019, hvilket kunne have været et mindre jubilæum – 10. gang, hvis ikke mesterskaberne i 2015 var blevet aflyst.
På den hjemlige arena blev de begge indvalgt i DPIFs skydeudvalg i 2003 og har siddet i udvalget sammen frem til 2017, hvor Børge ikke genopstillede, da han ønskede at gå på pension i perioden herefter. Jan Poulsen er heldigvis stadig i udvalget.
Tillykke med den fornemme hæder.
På sidstedagen blev Danmark endnu engang opmuntret af et godt skyderesultat, og igen var det Louise Laurberg Madsen, der brillerede med fin skydning i 3 x 40 skud (3 stillinger), hvor hun i kvalifikationen skyd sig frem til finaleskydningen. Her forbedrede hun sig frem til en slutplacering som nr. 4, men dog uden mulighed for at bringe sig i spil til medaljerne denne gang. Men endnu et flot skyderesultat af Louise.
Fyn Open i Golf 2025 – God stemning og flotte forhold i OdenseFredag den 2. maj blev årets Fyn Open i Golf 2025 afviklet på den smukke bane i Oden
Danske Politimesterskaber i Håndbold 2025: To dage med intens fight og stor håndboldglæde i Nykøbing Falster 🤾♀️🤾♂️Den 23. og
Den 10. april blev den nu 5. udgave af Julsøløbet afholdt. Løbet er et samarbejde mellem Silkeborg PI’s Bo Lindholm og Slagelse PI’s Peter Wiha
Repræsentantskabsmøde i Dansk Politiidrætsforbund📍 Hotel Scandic, Odense – Mandag den 7. april 2025Rekordaktivitet og stigende medlemstalForma